Zámecké hodiny

V polovině roku 2012 jsme se rozhodli zjistit více informací o možnosti opravy věžních zámeckých hodin v Litni. Hodiny jsou nedílnou součástí kulturní památky a nacházejí se na střeše její hlavní fasády. Kvůli úplnému zanedbání péče v průběhu posledního půlstoletí byly v havarijním stavu a zcela nefunkční. Pravděpodobně někdy v roce 2002 původní věžní hodiny totiž nenávratně zmizely. Zůstala prázdná krycí skříň, ručičkové strojky, cimbál s palicí a vzpomínky místních, kteří je chodili natahovat.

Měli jsme pocit, že místo oživlé po dlouhých letech prvním Festivalem Jarmily Novotné by si zasloužilo, aby v něm opět začal „jít čas“ a aby v něm odbíjely hodiny.

hodiny_zvenka2

Zámecké hodiny Zámku Liteň

Oslovili jsme různé hodináře a zjišťovali, zda by oprava ukradených hodin byla možná a nákladná. Prakticky náhodou jsme oslovili pražskou firmu Hainz, nejvýznamnější českou hodinářskou firmu, které byla v roce 1865, 1945, 1994 a 2005 svěřena generální oprava Staroměstského orloje.

Rodina Hainzů založila svoji firmu v roce 1836. Společnost Hainz byla v roce 1948 znárodněna a po sametové revoluci v roce 1989 navrácena potomkům zakladatele. Firma Hainz zároveň pečuje o nepřetržitý chod pražského orloje stejně jako o dalších 80 věžních strojů v Praze, mezi nimi hodiny chrámu sv. Víta, sv. Mikuláše nebo Klementina.

O to větší bylo překvapení nejen naše, ale i paní Nesnídalové ze společnosti Hainz, když na návštěvě v Litni poznala, že rozvody, které zůstaly po hodinách ve věžičce, jsou dílem jejich firmy. Zjistila, že v roce 1906 firma L. Hainz dodala na zámek Liteň čtvrťové věžní hodiny. Byly umístěny pod věžičkou do krycí skříně, měly dva číselníky. Cimbály (malé zvonky) odbíjely každou čtvrthodinu a jejich hlas se nesl do širokého okolí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stroj věžních zámeckých hodin po rekonstrukci (2013)

Ani jedna strana do té doby netušila, že jde o zakázku, jakou před více než sto lety téže rodinné firmě (nyní již šestá generace Hainzů) zadali Daubkové.

Rekonstrukce v roce 2013 navázala na dlouhodobou postupnou rekonstrukci střechy zámku a zahrnula dílenské očištění dochovaných částí, ošetření stávajícího cimbálu s palicí a vytvoření kopie číselníku původně černé a zlaté barvy a kopii krycí skříně. Je součástí komplexní systematické záchrany kulturní památky jejího zpřístupnění veřejnosti.

Hodiny začaly symbolicky odbíjet novou historii Zámku Liteň dne 6. září 2013, v den zahájení Druhého ročníku Festivalu Jarmily Novotné.