Opona pro Národní divadlo

Prázdný rám v jedné z místností liteňského zámku připomíná nenávratnou ztrátu návrhu první opony pro Národní divadlo. Návrh vytvořil a instaloval přímo na zámku v Litni malíř František Ženíšek (1849–1916) .

Ve středu opony, kterou dnes známe pouze z fotografií, se vznášel symbol Génia umění s vavřínovým věncem slávy v pravé ruce a palmovou ratolestí v levé, doprovázený postavami Hudby a Dramatu. Výjevy pod oponou alegoricky zobrazovaly Prahu, Vltavu a výstavbu divadla jako chrámu kultury.

„Návrh Ženíškův skutečně nejjednodušeji a nejvhodněji za předmět návrhu svého zvolil alegorii Dokončení stavby Národního divadla v podobě ušlechtilé postavy ženské, jež provázena jsouc Hudbou, Komedií a hošíkem radostnými fanfárami zvěstujícím pamětihodnou událost, s pažemi triumfálně pozdviženými a v rukou svých držíc věnec vavřínový a ratolest palmovou, vznáší se nad červánky vycházejícího slunce,“ chválil dílo časopis Světozor.

Když první stavba Národního divadla v roce 1881 shořela, vzala zasvé i opona. Do nové soutěže se už Ženíšek nepřihlásil a zakázka připadla Vojtěchu Hynaisovi.

V Litni návrh kupodivu přežil jak druhou světovou válku, tak vyvlastnění komunisty a nakonec i pobyt kovářských a zednických učňů Středního odborného učiliště v Litni, kterým zámek sloužil jako internát. V místnosti, ve které byl návrh instalován, měli učni ložnici.

Jarmila Novotná  byla při své porevoluční návštěvě upřímně překvapena, že studie opony je stále na svém místě. Přitom veškerý nábytek, obrazy a cennosti, které zde museli s manželem při odjezdu v roce 1949 nechat, zmizely…:

„Obraz je tak rozměrný, že kdyby ho chtěl někdo odnést, musel by probourat celou stěnu. Můj muž od svých předků věděl, že František Ženíšek maloval návrh opony přímo na zámku a hned jej tam instaloval. Je jen trochu rozbité sklo, ale není se co divit, postele byly úplně blízko obrazu. Když jsem se do Litně podívala po mnoha letech a zjistila, že v nejkrásnější zámecké místnosti, kde bývala jídelna, je učňovská ložnice, byl to pro mne šok. Ale že tu zbyla opona, to mne moc potěšilo. Je to velmi vzácný exemplář, jediný v tomto provedení, který existuje.

Tehdy netušila, že se zrestituované sídlo prodá a opona záhy zmizí. Nenapadlo ji ani to, co zloděje: stěnu nebourat, návrh opony vyříznout a nechat v sále jen rám!

Jarmila Novotná zemřela 9. února 1994. Obraz zmizel o několik měsíců později: v době, kdy byl zámek kvůli opravě fasády obehnán lešením.

zenisek_opona_realizace

Realizace opony