Koncertním provedením nejznámější opery Antonína Dvořáka vyvrcholily v sobotu večer 28. srpna oslavy jubilejního 10. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. V zámeckém parku ve středočeské Litni se před vyprodaným hledištěm uskutečnilo představení pod širým nebem s názvem RUSALKA V PARKU. Před 10 lety byla rovněž založena nezisková organizace Zámek Liteň, která festival pořádá. Koncert byl pojat zároveň jako pocta opeře Rusalka, jež byla poprvé uvedena před 120 lety.
V úvodu večera návštěvníci v premiéře zhlédli dokument „10 let v 10 minutách“ mapující 10 let od vzniku organizace i festivalu, který s profesionálními tvůrci připravila ředitelka Ivana Leidlová.
Dále následoval dlouho očekávaný koncert. Se svým lyrickým sopránem a procítěným přednesem v roli Rusalky zazářila skvělá Kateřina Kněžíková. Jejím protějškem, tedy Princem byl výtečný tenorista Richard Samek. Vodníka se zhostil se svým mocným basem Jan Martiník a dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby dokonale sedla nátuře slovenské mezzosopranistky Jany Kurucové. V rolích Žínek se představily absolventky Interpretačních kurzů v Litni. Pěvce doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod precizním vedením předního dirigenta Roberta Jindry.
Sólisté zazpívali výběr nejznámějších árií z opery jako „Rusalko, znáš mne, znáš?“, „Vidino, divná, přesladká“ či ponurý part Vodníka „Běda! Běda! Ubohá Rusalko bledá!“. Pochopitelně nechyběla tklivá árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“, jež v pojetí Kateřiny Kněžíkové zanechala o to silnější dojem. Zazněla rovněž známá melodie Polonézy.
Originální výraz představení vtiskl režisérský tandem bratrů Cabanů, kteří jej jako obvykle pojali multimediálně. Pěvci a orchestr na jevišti zpívali a hráli a v nasvíceném zámeckém parku u jezírka, před grottou a salla terrenou tančili tanečníci v kostýmech, přitom hereckými kreacemi inscenovali děj opery. Ti byli snímáni na kamery a záběry přenášeny na LED obrazovku umístěnou v horní části kupolovité scény. Takže dění v zámeckém parku si skvělé notovalo se zpívanými áriemi.
I navzdory chladnějšímu počasí sledovalo koncert ve vyprodaném hledišti na 1300 návštěvníků. Ačkoliv se během dne nad zámeckým areálem několikrát přehnal déšť, v čase představení naštěstí nepršelo. To jistě nad festivalovým děním držela svou ochrannou ruku Jarmila Novotná, jak při každé open air akci s oblibou říkají pořadatelé. Celá produkce se v závěru dočkala potlesku ve stoje a vřelých ohlasů, často plných dojetí. Rusalka v parku byla nezapomenutelnou nejen pro návštěvníky, ale rovněž pro liteňský zámecký park, který projekt podobných rozměrů dosud nezažil.
Na místě natáčely Česká televize a Český rozhlas, které záznam koncertu odvysílají později.
Open air Rusalka v parku se uskutečnil jako benefiční projekt, jehož výtěžek bude věnován opravě oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu. Oranžerie by měla sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů pro studenty výtvarných škol, laickou veřejnost i děti pod vedením renomovaných českých a světových výtvarníků.
Prostřednictvím projektu jsme zároveň rádi poděkovali všem partnerům, umělcům, spolupracovníkům, návštěvníkům a institucím, kteří nás od doby vzniku podpořili a podporují.
Interpretační kurzy v Litni 2021 se letos konaly již v červnu, a to od 14. do 18. pod zbrusu novým pedagogickým vedením. I v této oblasti jsme pro 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné nachystali něco opravdu výjimečného. Svou návštěvou nás poctila proslulá holandská pěvkyně a světově uznávaná lektorka operního zpěvu Margreet Honig, autorka knihy Skutečný zpěv, kterou jsme vydali v roce 2019. Do lektorského tandemu si přizvala svou letitou žačku, uznávanou sopranistku Simonu Houda Šaturovou, která se vůbec poprvé ve své kariéře zhostila role lektorky, a to právě na 8. ročníku Interpretačních kurzů v Litni.
Poslední večer 18. června se jako tradičně uskutečnil závěrečný koncert, který nemůže v žádném ročníku festivalu chybět.
Reportáž ze závěrečného koncertu je ke zhlédnutí zde.
Zámecký areál v Litni hostil v neděli 3. října již potřetí přehlídku základních uměleckých škol Středočeského, Plzeňského, Pardubického kraje i Prahy v rámci celostátního festivalu ZUŠ Open pod patronací Magdaleny Kožené. Pestrý program napříč všemi uměleckými obory přilákal zhruba 500 návštěvníků. Letošní 5. ročník více než kdy jindy upozorňoval na přínos a význam uměleckého vzdělávání, které déle než rok trvající pandemie citelně negativně zasáhla.
Program otevřely pěvecké sbory, instrumentální soubory včetně harf či kytar středočeských ZUŠ a oblíbená kapela ODDechovka z berounské ZUŠ, která ani v letošním roce nezklamala. Z jiného soudku byla pak přehlídka souboru historické hudby a tance z pražské ZUŠ U Půjčovny, tanečníci z berounské ZUŠ zas předvedli svou ladnost a autorské choreografie.
Mezi jinými obzvláště vynikalo originální pěvecké duo MAFI z Hořovic či talentovaní stipendisté Akademie MenART, kteří spolu s dalšími instrumentalisty připravili „čaj o páté“ v podobě koncertu v Čechovně. Také výtvarná sekce ZUŠ Beroun a ZUŠ Kouřim byla v letošním roce obzvláště zdařilá a krajinomalby i jiná díla žáků doslova srostla s malebným prostředím zámeckého parku. Výstava výtvarných děl byla umístěna již tradičně v zámecké oranžerii.
Stejně jako v loňském roce se vybíralo dobrovolné vstupné. Jeho výtěžek činil 6.391 Kč a naše organizace jej dorovnala do celkové výše 10.000 Kč. Tato částka pak byla opět věnována na opravu historické výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého v blízkosti kostela a zámeckého areálu a podpořila tak rozvoj regionu.