Výtvarný plenér na zámku v Litni
Max Pirner: Láska, myšlenka a život
 

PirnerRádi bychom Vás při příležitosti 170. výročí narození a 100letého výročí úmrtí Maxmiliána Pirnera (1854-1924) a 5letého výročí vzniku expozice NGP 1796-1918: Umění dlouhého století pozvali na čtyřdenní výtvarný plenér Max Pirner: Láska, myšlenka a život na zámku v Litni od 4. července do 7. července 2024 (čtvrtek–neděle), který vznikl ve spolupráci Národní galerie v Praze s neziskovou organizací Zámek Liteň, z.s.

Na co se můžete těšit? Na práci a konzultace s renomovaným současným umělcem Jakubem Špaňhelem, který se inspiruje berounským krajem a specializuje se na malbu květin, motýlů a interiérů. Díky zámecké paní budeme moci skicovat v místním kostele a hrobce rodiny Daubků. A na zámku nás čeká improvizovaný ateliér a prostor pro tvorbu velkoformátových pláten. Naučíme se práci se šablonami a malbu s válečkem. Budeme se společně procházet, pozorovat a tvořit. Součástí dílny jsou i dvě přednášky a workshop ukončíme velkolepou vernisáží v zámecké oranžérii.

Pro veřejnost bude zámek otevřen v neděli 7. 7. 2024

15.00 přednáška Max Pirner a Liteň

Monika Švec Sybolová o Pirnerově pobytu v Litni a o jeho výtvarné práci pro rodinu Daubků.

Zámecká konírna

 

16.00 vernisáž výsledků plenéru Max Pirner: Láska, myšlenka a život

Úvodní slovo: Jakub Špaňhel a Monika Švec Sybolová

Zámecká oranžérie

1

1
Obrázek 1 z 5

Metadata

Fotoaparát/typ J9210
Clona F 1.6
Ohnisková vzdálenost 4.26mm
Rychlost závěrky 1/50sec
Datum/Čas 1685895338
Zámek Liteň a jeho okolí nebylo vybráno náhodně. Je to místo, které díky rodu Daubků, bylo otevřenou a inspirující náručí pro výtvarníky Národního divadla, kteří zde odpočívali, diskutovali a tvořili. A někteří z nich v Litni zanechali nesmazatelné stopy jako například Maxmilián Pirner, jenž vyzdobil hrobku rodiny Daubků. Inspirujeme se jeho tvorbou jak v malbě, tak v kresbě a budeme sledovat témata jako je interiér, detail, příběh, emoce, barvy, linie a stylizace. Díky vedení současného umělce Jakuba Špaňhela aktualizujeme a vizualizujeme některá témata a hodnoty předminulého století pro dnešní dobu. Dílnu povedou současný umělec Jakub Špaňhel a edukátorka NGP Monika Švec Sybolová.

Výtvarný plenér