Elementor #18930

13 března, 2024

13.–14. 4. Jarní akademie hornistů České filharmonie Liteňské hornové dny od letošního roku nesou podtitul Jarní akademie České filharmonie a zvou k návštěvě také veřejnost. Zájemci se mohou během celého víkendu zaposlouchat…

  • Oranzerie

Ohlasy

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2021

Ivano, smekám, jste úžasná. Je za Vámi vidět ohromný kus práce, jejíž smysl daleko přesahuje materiální hodnoty a sama osobně to považuji za nejvyšší stupeň lidské seberealizace, dar pro společnost a národ. Obdivuhodné. Přijměte prosím má slova s hrdostí sama na sebe, protože máte být na co hrdá. 

Jitka Loucká, ředitelka Hispánsko-české obchodní komory / 7. 5. 2021

Vážení pracovníci Zámku Liteň, děkujeme za včerejší nevšední zážitek z Rusalky a obdiv nad organisací celého koncertu. Věříme, že se zase brzy setkáme.

Děkují Věra a Jiří Vostřelovi / 29. 8. 2021


Bylo to krásné, top zážitek letošního roku, organizace bez chybičky… velké poděkování všem… účinkujícím i organizátorům…

Taťána Němcová / 29. 8. 2021

Jen tak pro vaši radost – byli jsme tam s celou rodinou a zážitek byl prostě úžasný, nejen z Rusalky, ale i z organizace akce. Mimořádně dobrá práce.

Srdečně,
Dagmar Š. / 30. 8. 2021

Vážené dámy, realizujete skvělou propagaci jména Jarmily Novotné, a to prostřednictvím toho nejlepšího, co český hudební svět může nabídnout. Za svou dlouhodobou zásluhu zasluhujete obdiv a uznání!

V úctě a s díky Ing. Vlasta Chromá / 1. 9. 2021

***

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2020

Je zřejmé, že všichni letošní účastníci jsou velmi fundovaní a neustále se vzdělávají – proto takové výkony na vysoké úrovni, byl to skutečně krásný zážitek. Dramaturgie Markéty Cukrové zaslouží opět poklonu, Čechovna dýchala pohodou a nádhernou hudbou, skutečně se daří neustále postupovat a za to patří Vašemu týmu velký dík. Byl to výjimečný večer. V Litni bylo opět krásně na těle i na duchu, takže se velmi těšíme na příští výroční rok, u vás je všechno neustále hezčí a lepší.

Hudební publicistka Marta Tužilová v reakci na Závěrečný koncert Pěveckých kurzů v Litni / 28. 8. 2020

Náročné pěvecké úkoly zvládli všichni na vysoké úrovni, mezi sedmi vystoupeními nebyl jediný slabý výkon. Koncert zahájila pěvecky i herecky hravým podáním árie Rosiny z Rossiniho Lazebníka sevillského Markéta Cukrová. Na klavír pěvce citlivě doprovodil Ahmad Hedar a večerem provedla diváky Dita Hradecká. Příští rok oslaví Festival Jarmily Novotné deset let trvání, takže se lze jistě těšit na mimořádný hudební zážitek. Ten letošní s krásnými hlasy byl velmi příjemný.

Právo, Novinky.cz / Radmila Hrdinová o Závěrečném koncertu pěveckých kurzů v Litni 2020 / 28. 8. 2020

V Litni som, priznám sa, bola po prvýkrát a na svoju návštevu som sa tešila nielen kvôli tomu, že som o kurzoch počula vždy to najlepšie, ale aj kvôli prostrediu zámku, ktoré, podľa mojich očakávaní, pôsobí nesmierne inšpiratívne. Plánovaná open air varianta koncertu by tak bola určite čarovná, kvôli nižším teplotám však, pochopiteľne, prebehol koncert vo vnútri zámku. Snahu o vysokú úroveň kurzov bolo poznať aj na podobe koncertu. Dramaturgicky sa ho podarilo uchopiť zmysluplne, s ťažiskom v áriách Gaetana Donizettiho. Príjemným dojmom pôsobilo aj sprievodné slovo muzikologičky Dity Hradeckej.

Klasikaplus.cz / Lucia Maloveská o Závěrečném koncertu pěveckých kurzů v Litni 2020 / 29. 8. 2020

Pěvecké kurzy v Litni mají za sebou další úspěšný ročník, přestože původní plány byly pozměněny (pořadatelé chtěli kurzy věnovat poloscénickému provedení opery Dido a Aeneas Henry Purcella v zámeckém parku). Nakolik bylo možno soudit ze závěrečného koncertu, sešla se zde dobrá, přátelsky naladěná skupina studentů zpěvu a mladých pěvců, respektive pěvkyň, kterou rozhodně spojuje talent a snaha jej rozvíjet. Někteří z nich se ostatně liteňských kurzů neúčastnili poprvé.

Operaplus.cz / Jan Venclík v recenzi na Závěrečný koncert pěveckých kurzů v Litni / 29. 8. 2020

Letošní devátý ročník Festivalu Jarmily Novotné sice výrazně poznamenala jarní pandemie, ale tradiční pěvecké kurzy, zakončené 27. srpna v sále Čechovny liteňského zámku přehlídkou vybraných účastníků, potvrdily stále stoupající úroveň nastupující generace operních pěvců. Letošní koncert byl vlastně prvním počinem, který se mohl v Litni uskutečnit a od počátku zaujal jak vysokou úrovní všech účinkujících, tak i zajímavou dramaturgií.

Harmonie Online / Marta Tužilová v recenzi na Závěrečný koncert pěveckých kurzů v Litni / 1. 9. 2020

***

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2019

Kurzy mají vekou oblibu, znovu je vedla sopranistka Martina Janková, spolu s ní také dva klavíristé zaměření na umění písňového doprovodu: Gérard Wyss, renomovaný švýcarský pianista a dvorní klavírní doprovazeč Martiny Jankové, se soustředil k repertoáru německému a francouzskému; a Ivo Kahánek na díla česká a slovanská. Písňový večer osmi frekventantů, kteří z třicítky přihlášených byli do kurzu přijati, nabídl zajímavě vystavěný repertoár a krásné hlasy nadějného mládí.

Opera Plus, Anna Šerých ze Slavnostního koncertu FJN 2019, 22. 9. 2019

Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné představuje důležitou součást české hudební kultury. Jednak připomíná výraznou pěveckou osobnost – Jarmilu Novotnou, jednak napomáhá mladým umělcům v jejich profesionálním růstu. Tento první ročník Pěvecké akademie Festivalu Jarmily Novotné bych proto ráda vyzdvihla jako velmi potřebný a důležitý počin v rámci vzdělávání současné mladé generace.

Klasika Plus, Zuzana Dřízalová v reakci na Slavnostní koncert FJN 2019, 23. 9. 2019

Vesměs byly kurzy zaměřeny na zpěv operní, ovšem Martina Janková, jež letos měla možnost rozšiřovat mladým zpěvákům umělecký svět, se zaměřila výhradně na písňovou tvorbu, tolik odlišnou a současně potřebnou pro jejich budoucnost. Sama vládne touto disciplínou jedinečně a v odkazu Jarmily Novotné je možno Martinu Jankovou skutečně pokládat za její důstojnou nástupkyni.

Harmonie Online, Marta Tužilová o Interpretačních kurzech v Litni, 26. 9. 2019

Snímek má slušný spád. Ale i kdyby na něj přišel někdo, kdo posledních padesát let prožil na nějaké vzdálené planetě a o Suchém nikdy neslyšel, dozví se vše důležité nejen o něm a lidech kolem něj, ale také o době a společnosti od padesátých let dodnes.

Kulturio.cz, David L. Bronštejn o dokumentu Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, 27. 9. 2019

Dobové záběry, záznamy z představení, ale i všechen další materiál posunuje celý dokument hodně kupředu. I když jste fanoušky Semaforu, nejspíše uvidíte věci, které jste neviděli.

Kulturio.cz, David L. Bronštejn o dokumentu Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, 27. 9. 2019

Třebaže kniha je určena hlavně zpěvákům, své si v ní mohou najít i diváci, jimž může napovědět, jak zpěváky poslouchat. Třeba když Honigová popisuje rozdíl mezi přirozeně tvořeným a násilným tónem.

Idnes.cz, Věra Drápelová o knize Skutečný zpěv, 19. 10. 2019

***

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2018

Děkujeme za krásné zážitky u vás na zámku, myslím, že rodina Jarmily Novotné je s vašimi aktivitami nadmíru spokojená, majetek nepřišel do špatných rukou. Naše babička se s paní Novotnou naposledy setkala asi rok před její smrtí v Radotíně, kam tato jezdila za svou sestrou, paní Kittlerovou. Zazpívaly si spolu u mého bratra na zahradě, byla velká legrace.

Krásné Vánoce a dobré počiny v následujícím roce přeje
Jarmila Navarová s manželem

Působivý zpěv Martiny Jankové spolu s janáčkovským klavírem Ivo Kahánka a výborný Ensemble FLAIR s kvalitními hudebníky i zpěvačkami vygradovaly koncert na zámku v Litni do úžasného finále, které publikum právem ocenilo nadšeným standing ovation. Před Čechovnou ještě dlouho doznívaly dojmy z nezapomenutelného vystoupení a závěru celého letošního festivalu Jarmily Novotné.

Časopisharmonie.cz, z recenze Marty Tužilové na Písňové studánky Martiny Jankové, 18. 9. 2018

Dobře zkomponovaný program tak plynul v příjemné návaznosti, která posluchače vytrhla z všední reality do světa podmanivých, líbezných, veselých i teskných melodií a poetických textů. (…) Prostředí Čechovny i celého liteňského areálu včetně krásně upraveného parku, což je jen jedna z položek záslužných akcí pro záchranu liteňského zámku skvělého produkčního týmu vedeného Ivanou Leidlovou, přispělo k působivému dojmu ze zakončení Festivalu Jarmily Novotné nemalou měrou.

Novinky.cz, z recenze Radmily Hrdinové na Písňové studánky Martiny Jankové, 10. 9. 2018

Celý koncept – pásmo trvající přes hodinu a propojující „umělé“ písně za doprovodu klavíru s lidovou kapelou (Ensemble Flair) a střídající operní hlas s civilním projevem dvou zpěvaček – se velmi povedl.

Operaplus.cz, z recenze Dity Hradecké na Písňové studánky Martiny Jankové, 12. 9. 2018

Stejně tak koncert poskytl příležitost pro objevování talentů. Určitě jimi jsou Kristýna Vylíčilová, Eliška Zajícová. A koncert také skvěle zapadá do péče o odkaz Jarmily Novotné a společensko-kulturní stavební obnovy zámku Liteň, jak se o to s velmi nápaditou umanutostí stará Ivana Leidlová.

ČRo Vltava – Operní panorama, z příspěvku Heleny Havlíkové o Závěrečném koncertu interpretačních kurzů v Litni, 3. 9. 2018

Děkujeme za krásný zážitek. Nové pojetí bylo vskutku nové, ale nám se moc líbilo (nám = 6 žen). Od počátku, kdy jsme překvapeně „zíraly“, bavily se a držely palce, aby počasí vydrželo až do konce. Mě osobně uchvátil pan režisér a paní Cukrová, skvěle zahrané role. A uznání a obdiv patří samozřejmě i mladým umělcům. Jak bylo zmíněno, za jejich neobvyklé a náročné role. Ještě jednou díky všem, kteří připravovali, účinkovali a podíleli se na této akci! A těšíme se opět za rok!

Dagmar Pálová z Berouna o Závěrečném koncertu interpretačních kurzů v Litni 2018

Nový přístup a kvalitní výkony rozhodně liteňské kurzy posunují a to je velké plus!

Marta Tužilová, hudební publicistka o Závěrečném koncertu interpretačních kurzů v Litni 2018

***

NAŠE SETKÁNÍ S JARMILOU NOVOTNOU
Festivalový deník Ivana Bubna

***

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2017

„Operní gala, které jste uspořádali 25. 9. 2017 v Rudolfinu na počest nedožitých 110. narozenin naší milované Jarmily Novotné, předčil všechna očekávání. Celému organizačnímu týmu, ale především Vám, milá paní Leidlová, patří upřímné BRAVO!!!!! Obdivuji Vaše manažerské a organizační nadání! V tak krátkém čase od založení neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. se Vám podařilo zviditelnit pro tisíce posluchačů jméno a umění světově proslulé operní divy, u nás pro mladou generaci již téměř zapomenuté. To je Váš úžasně záslužný čin. Děkuji Vám za něj, máte můj veliký obdiv! My, co jsme pí Jarmilku osobně znali (já dokonce z hodin zpěvu u ní
v newyorském bytě), jsme přesvědčeni, že Vám shora mává s jejím neopakovatelným úsměvem!“

Virginie Walterová, 1. 3. 2018

„Koncert jsme si opravdu užili,  i přes nepřítomnost Kateřiny Kněžíkové byl skutečně „Gala“ – měl úžasný náboj a radostnou atmosféru. Ráda bych Vám poděkovala ještě takto dodatečně – vše bylo báječné a večer naprosto splnil naše očekávání.“

Marta Tužilová, hudební publicistka, 26. 9. 2017

 

„Vaše Jarmila Novotná je chlouba českého národa a za osvěžení jejího významu vděčí především Vám. Přeji Vám zasloužené uznání obecenstva i jeho ovace vystupujícím…, budou značně patřit i Vám.“

V úctě
Vlasta Chromá, 25. 9. 2017

 

„Postava Jarmily Novotné je díky jejímu umění, vlasteneckému konání a přátelství s předními představiteli našeho politického a kulturního života v období první republiky a v době druhé světové války natolik významná, že jsem neváhal zapojit se do aktivit jak neziskové organizace Zámek Liteň pod vedením paní Ivany Leidlové, tak Klubu přátel školy při ZŠ F. J. Řezáče v Litni. K jejímu jubileu byla uspořádána výstava v nejkrásnějších výstavních prostorách Senátu – v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.“

senátor Jiří Oberfalzer

 

„Děkujeme za včerejší krásné odpoledne. Děkujeme rovněž paní majitelce za její veškerou činnost. Jsou okamžiky, kdy můžeme být hrdi na to, že jsme Češi. Není jich v dnešní době mnoho.“

Ing. Jaromír Ludvík s manželkou, Doksy u Kladna, 31. 3. 2017

***
Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2016

 

„Příjemné svátky vánoční, vše dobré v novém roce 2017 pro Vás, milé dámy, děláte záslužnou práci s ohledem na tuto komerční dobu.“

Zdeněk Vild, Classical Music Agency, 15. 12. 2016

 

Vybrané ohlasy na dokumentární film Jiří Suchý: Moje souboje a boje a jeho premiéru

 

„Zájem pana režiséra Vondráka a Zámku Liteň o natočení dokumentu mě potěšil, protože každého, kdo něco tvoří, potěší, že si ho někdo všimne, a když ho dokonce dokáže ocenit, potěšení je pak dvojnásobné. Přiznám se, že ač je mi pětaosmdesát, ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film, a ještě ke všemu o své osobě. Je to opravdu originální dar.“

Jiří Suchý o dokumentárním filmu Jiří Suchý: Moje souboje a boje

„Tento film patří a bude patřit mezi elitu mojí práce… Mám ho moc rád. Měl trochu těžší „porodní bolesti“. Přestříhávali jsme ho rok, dostalo se mu trojí stopáže, než se usadila ta současná. Ale jak známo – těžký porod = krásné dítě.“

5 plus 2, Jiří Vondrák v rozhovoru o dokumentárním filmu o J. Suchém, 7. 10. 2016

 „V úvodu byl divákům premiérově promítnut filmový dokument Jiří Suchý: Moje boje a souboje, v němž zakladatel a principál Semaforu na půdorysu představení Nejveselejší tragédie v Čechách jednak mapuje soumraky svého divadla, ale hlavně vede dialog s Bohem o tom, kde se bere inspirace a nápad. Dokument je výborně natočený a divák má pocit, že by mohl trvat ještě jednou tak dlouho.“

Novinky.cz, Radmila Hrdinová v recenzi o dokumentu o J. Suchém, 2. 10. 2016

 

Výběr z ohlasů na Interpretační kurzy v Litni 2016 a jejich závěrečný koncert a na slavnostní koncert „Ti nejlepší…“

 

„Ohromně Ti děkuji za pozvání na krásný koncert absolventek kurzů. Je úžasné, co děláte pro podporu těchto mladých děvčat. A také Ti ještě jednou děkuji za jeden z nejkrásnějších zážitků od mého návratu do ČR při premiéře filmu o Jiřím Suchém. Byl to nezapomenutelný večer v Semaforu.“

Eliška Hašková Coolidge o slavnostním koncertu „Ti nejlepší…“ a o večeru Pocta Jiřímu Suchému aneb „Znám ještě starší lidi…“

„Ještě jednou chci poděkovat za pozvání na středeční koncert na HAMU. Byl to opravdu velmi příjemný podvečer nejen z pohledu velmi dobrých výkonů absolventů Vašich kurzů, ale také z pohledu milých neformálních setkání po koncertě. Mějte se hezky a budu rád, když mě oslovíte s možností přijet na Váš festival.“

RNDr. Josef Němý, ředitel Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. v reakci na slavnostní koncert „Ti nejlepší…“

„Na pěveckém projevu všech devíti účastnic interpretačních kurzů bylo jasně patrné mimořádné soustředění a jejich výkony byly úctyhodné, takže budou jistě rády vzpomínat na intenzivní interpretační práci pod vedením vybraných lektorů ve výjimečném a velmi příjemném zázemí liteňského zámku. Spojení světa financí s podporou mladých umělců, jimž také Jarmila Novotná ráda věnovala svou pozornost, je oblastí, která se teprve před námi otevírá. Liteň je v dobrých rukou, které se věnují mnoha aktivitám, spojeným se slavnou zpěvačkou.“

Operaplus.cz, Olga Janáčková v recenzi na Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni, 21. 8. 2016

„Nezisková organizace Zámek Liteň se věnuje v dnešní době velice bohabojné činnosti. Vedle starosti o odkaz Jarmily Novotné pečuje a dává příležitost mladým pěvcům, aby se zdokonalovali ve svém oboru. Je mi ctí, že mohu i já svou troškou přispět do mlýna a v prostorách zámku, kde Jarmila Novotná žila, vést interpretační kurzy již podruhé. Je to pro mne nejen velká radost, ale zejména obrovská zodpovědnost a není nic krásnějšího, než když „pod svýma rukama“ slyšíte pokroky a jásot nad vyřešeným zádrhelem. Mým přáním je a stále bude, aby v naší malé zemi bylo mnoho dobrých pěvců, kteří nám budou dělat čest nejen doma, ale také za hranicemi republiky, stejně jako kdysi Jarmila Novotná.“

Kateřina Kněžíková o Interpretačních kurzech v Litni

 

Vybrali jsme z ohlasů návštěvníků Putovní výstavy o životě Jarmily Novotné konané v Muzeu Českého krasu

 

„Mám rád kraj okolo Litně a Liteňáky zvlášť. Je moc dobře, že se najdou sponzoři a člověk, který dokáže dát takovouto výstavu dohromady.“

Jiří V.

„Děkuji Vám za nádhernou výstavu, málokdy se něco tak pěkného, pečlivě a zajímavě uspořádaného vidí.“

Lidmila Žurková, Plzeň, 29. 1. 2016

„Skvostné, nádherné, fascinující. Výrazná postava české a světové opery.“

Novotná D., Beroun, 30. 1. 2016

„Byl to krásný a nevšední zážitek.“

Hana Česká, Březnice, 4. 2. 2016

„Děkujeme za krásný zážitek.“

Ivana Beranová + studentky SPGŠ Beroun, 5. 2. 2016

„Velké díky za vzpomínku na Jarmilu Novotnou, která stále je, díky Vám, mezi námi.“

Marie + Karel Hátleovi, 6. 3. 2016

„Děkuji za vkusnou výstavu.“

Koutecký, 9. 3. 2016

„Zase jsem poznala něco nového. Bylo to zajímavé a film to završil. Skvělý zážitek.“

Veselá, Praha, 12. 4. 2016

„Velice pěkná a hodnotná výstava. Film nás opravdu zaujal.“

Klub důchodců Beroun děkuje

„Děkuji za krásnou výstavu i film o Jarmile Novotné. Velké díky všem, kteří pro nás uskutečnili krásné výstavy.“

Marie Hradilková

***

Výběr z ohlasů na Festival Jarmily Novotné 2015

„Milá Ivano,
včera dorazila vaše krásná brožura s Tvým milým věnováním. Moc gratuluji k tak úspěšné sezóně!

Také jsem si s radostí přečetla, že Kosatíkova biografie jde do druhého dotisku! Je to krásná kniha, je skvělé, že se setkala s takovým ohlasem.

Je skutečně potěšující vidět, kolik toho bylo dosaženo v obnovení odkazu Jarmily Novotné a zámku Liteň pod Tvým pečlivým, nesnadným a oddaným vedením.  Tvé materiály jsou vždy krásně prezentovány a vše, co děláš, si nese osobní dotek a zrcadlí standard výjimečnosti a stylu, které byly tak typické pro Jarmilu. Ty osobně ztělesňuješ její grácii, eleganci a vášeň pro život, hudbu a krásu. Bylo mi potěšením sledovat, jak se festival formuje a skvěle roste. Vím, kolik úsilí a péče stojí to, co děláš, nebylo by to možné bez Tvého zápalu a odvahy.

Jen to nejlepší v pokračujícím úspěchu s vaším spolkem Zámek Liteň a Festivalem Jarmily Novotné. Tobě i celé rodině přeji šťastné Vánoce a radostný nový rok.“

Srdečné pozdravy,
Véronique Firkusny

„Kosatík se mohl opřít o rodinnou korespondenci nebo o deníky manžela Novotné Jiřího Daubka. Na rozdíl od některých autorů operních biografií se nevznáší na emocionální obdivné vlně se svým idolem. Hlavním přínosem jeho knihy je snaha zůstat věcně při zemi a nad povahou a pohnutkami Novotné přemýšlet.“

MF Dnes, Věra Drápelová, 12. 9. 2015 / Idnes.cz, 13. 9. 2015

„Výstava představuje unikátní operní kostýmy Jarmily Novotné a informační panely o této slavné zpěvačce. Jsem rád, že k její prezentaci může pomoci i Středočeský kraj a jeho kulturní instituce,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Haló noviny, (za), 11. 9. 2015

„Pavel Kosatík k popisu životních peripetií Jarmily Novotné přistupuje s poctivostí a důkladností sobě vlastní. Vede čtenáře chronologicky osudem divy od jejího dospívání na pražských Vinohradech přes pěvecké a herecké úspěchy doma i ve světě, narození potomků, emigraci a vlastenecké snahy až po její poslední dny po operaci kolenního kloubu. Přitom nezapomíná na důležitý historický a kulturní kontext. Zúročuje svou orientaci v dějinách 20. století i v dobovém tisku, stejně jako dobrou znalost biografie některých současníků Novotné, jako byl Jan Masaryk, kterému už dříve věnoval samostatnou práci. (…) Autor se nebojí chválit ani uvádět nelichotivá fakta. Z knihy pak nevystupuje umělý obraz adorované umělkyně, ale živá energická bytost.“

Instinkt, Petra Smítalová, 10. 9. 2015

„Slyšeli jsme mnoho hlasů a pro každý z nich byla skvěle vybrána skladba. Bude jistě zajímavé sledovat další kariéru těchto mladých talentovaných lidí. Jsem si jista, že o mnohých z nich – ne-li o všech – ještě v budoucnu uslyšíme.“

Psáno z koncertu 26. 8. 2015, Zámek Liteň
Scena.cz, Alena Kunčíková, 31. 8. 2015

„Na konci programu jsme se dočkali i tří přídavků, které uzavřely tento nezapomenutelný operní večer. Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera zkušeně doprovodil mladé umělce a i on se bavil v příjemné atmosféře ve zcela vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina. Na závěr se také sluší dodat, že na koncertě se organizačně podílela nezisková organizaci Zámek Liteň, z.s., jejímž hlavním cílem je obnovit a pozvednout  jméno a odkaz české operní sopranistky světového formátu Jarmily Novotné (1907–1994). Věřme, že by se tento výjimečný počin mohl změnit třeba v tradici Pražského jara.“

Harmonie online, Vlastimil Cupák, 24. 5. 2015

***

Vybrali jsme z reakcí návštěvníků Galakoncertu Pocta Jarmile Novotné

Vybrali jsme z reakcí návštěvníků festivalu 2014

„Moc děkuji za nádherné odpoledne i večer. Zvládnout tak rozsáhlý kvalitní kulturní program, návštěvu určitě více než tisícovky hostů v průběhu tří dnů, komplexní zajištění všech věcí, které člověka ani nenapadnou, počínaje krásnými tištěnými programy, perfektně zvládnutým parkováním, zajištěním bezvadných účinkujících včetně rodinných příslušníků paní Jarmily Novotné, nácvik programu liteňských dětiček včetně sehnání jejich milých a slušivých kostýmků a tak dále, a tak dále…  Nenašel jsem jedinou vadu na kráse v průběhu dlouhého odpoledne a večera.“

Jaroslav Majerčík

„Vážená paní Leidlová,

chci Vám pogratulovat k letošnímu druhém ročníku Vašeho liteňského festivalu na počest Jarmily Novotné. Pan Daubek již potvrdil, že jste učinili zázrak! Mohl jsem sledovat pouze zprávy zvenčí a rozhlasové přenosy koncertů (což samo o sobě je úžasný organizační úspěch) a byl jsem dojat. Také dramaturgií, velmi citlivou, a výkony zejména pěvkyně Hilscherové a houslistky Tatiany, která předčila především v Bachovi veškerá i náročná očekávání. Byla pro mne čest, že jsem mohl k té velké akci přspět alespoň dvěma pořady pro rozhlas, byť nebyly určeny přímo do Litně (kolidovaly s programem), ale pro posluchače kolem. Z telefonů bylo znát, že se poslouchalo skutečně všude.“

S velkou gratulací Váš
Jan Králík

„Chtěla bych Vám velmi poděkovat za pozvání na Festival Jarmily Novotné a hlavně za účast Míši a Ondry v miniopeře: Apollo a Dafne. Moc se jim to líbilo. Přeji Vám do dalších ročníků hodně energie, sponzorů a vše ať se daří.“

Jana Krtková

„Trochu jsem váhala, zda se mám do Litně vydat, protože moje kondice není vždycky nejlepší. Ale operu jsem musela navštívit (mám barokní muziku a zvláště barokní operu  velmi ráda) a už jsem zůstala. K svému velkému potěšení. Program se vydařil, muzika byla skvělá. Umíte si vybírat interprety, Marek Štryncl a Musica Florea jsou zárukou kvality, nesklouznete pod špičkovou úroveň a s jistotou angažujete i výborné mladé pěvce.
Celková dramaturgie odpoledne a večera se vydařila. Pro mne byla objevem i velice kompetentně připravená přednáška s filmovými ukázkami o J. N. Bylo to opravdu skvělé dokreslení osobnosti, o níž tady máme představu téměř pouze jako o pěvkyni Národního divadla a národního repertoáru. Večerní koncert byl krásnou tečkou.Nemluvím o parku, to je prostě malý zázrak, co jste s ním dokázali udělat! Nemohu však vynechat obdiv k dokonalé organizaci, ke vstřícnosti, ochotě a laskavosti pracovníků, kteří ji zajišťovali.
Znám jiné skvělé lidi, kteří se ujali polorozpadlých zámků nebo památkově významných domů. Ve Vašem případě si velmi cením toho, že vše, co děláte, je otevřeno veřejnosti, zejména že počítáte se spoluprací města, s místními lidmi a obnovujete tak cennou kulturní úroveň a  atmosféru místa.“

Hana Seifertová

„Koncert měl svou jedinečnou atmosféru a bylo cítit, že toto místo i jeho historii a své předchůdce v tomto domě skutečně ctíte. Děkuji za možnost být chvíli v této atmosféře přítomen. Velmi rád si při příští příležitosti rezervuji více času, což mi tentokrát povinnosti nakonec nedovolily.
Přeji mnoho úspěchu při uskutečňování Vašeho záměru a předpokládám i snu.“

Děpold Czernin

„Děkujeme Vám za krásný zážitek a úžasnou neděli 8. 9. 2013 na 2. ročníku Festivalu Jarmily Novotné, který jste pořádala  na Vašem zámku v Litni. Byly to opravdu fantastické hodiny plné krásné hudby. Zvláště děkujeme slečně Tatianě Daubkové i ostatním účinkujícím. Vše umocňovalo krásné počasí, fantastické stromy, úprava parku a celé prostředí.
Ještě jednou díky za tu krásu, těšíme se  na Festival Jarmily Novotné v r. 2014!“

Taťana a František  Šramovi

„Musím Vám poděkovat za to, že jsem se směl zúčastnit. Byla to nádhera. Úplně jiný druh zážitku, než jaký jsem zvyklý běžně konzumovat. Děkuju Vám, jak jménem svým tak i jménem Jitky a toho Svobody, kterého začaly sužovat pooperační problémy, takž musel odejít, aniž se dočkal toho, na co se nejvíc těšil – na večerní koncert. Je totiž velkým ctitelem barokní hudby, sám z toho důvodu chodí hrát na varhany do jednoho kostela. My zdraví (i když ne moc) jsme setrvali až do konce a nelitujeme toho. Ještě jednou veliký dík.“

 S úctou firma Suchý + Molavcová.

„Děkujeme za krásný zážitek, stodola je nejlepší nápad, akustika vynikající, prostředí magické, celá propagace paní Jarmily je velice autentická a přitom srozumitelná, skromnost a noblesa Vaše a rodiny Daubků  dodala večeru prvek jedinečnosti, zejména v této zemi.“

 S úctou Helena Leisztner