Dokumentární film
Jiří Suchý: Moje souboje a boje

JS portrét_res1Vedle Jarmily Novotné se nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. rozhodla v roce 2016 podpořit další všeobecně známou a významnou, avšak dosud žijící a tvořící osobnost, kterou je pan Jiří Suchý.

Tento významný český herec, režisér, skladatel, spisovatel, výtvarník, neodmyslitelně spjatý s divadlem Semafor oslavil 1. října 2016 své 85. narozeniny. Ve snaze vzdát jeho jubileu náležitou poctu, jsme se stali producenty dokumentárního filmu s titulem Jiří Suchý: Moje souboje a boje, jenž byl premiérován 30. září, 1. a 2. října 2016 na scéně divadla Semafor během programů s názvem POCTA JIŘÍMU SUCHÉMU ANEB „ZNÁM JEŠTĚ STARŠÍ LIDI…“.

Snímek vznikl v režii Jiřího Vondráka a tvoří jej dvě dějové linie: První vychází z divadelní hry Jiřího Suchého Největší tragédie v Čechách a věnuje se mapování historie divadla Semafor na pozadí šesti soumraků (tj. kritických období), jako jsou boj s komunistickým režimem, smrt Jiřího Šlitra, povodně a nedostatek financí. Druhá linie reflektuje originální úvahy Jiřího Suchého nad různými tématy a vychází z dosud nevydané knížky Klaun hovoří s Bohem, kde se protagonista částečně humornou formou zamýšlí nad Bohem a dalšími duchovními aspekty okolo nás.

Kromě slavnostní premiéry dokumentu patřila trojice večerů, z nichž druhý byl partnerskou akcí Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, zároveň slavnostnímu setkání s Jiřím Suchým a jeho narozeninovému koncertu. Na něm legendární umělec připomněl svou celoživotní tvorbu prostřednictvím písňových evergreenů. Večery 1. a 2. října se pak odehrály za moderace Jiřího Vejvody.

Dokumentární film uvedla také Česká televize na programu ČT art – v premiéře 30. září, v reprízách pak 1. a 4. října 2016.

Tisková zpráva k nahlédnutí zde.

 

Fotogalerie z večerů Pocta Jiřímu Suchému aneb „Znám ještě starší lidi…“ zde.

 

Fotografie z natáčení dokumentu