První monografie o Jarmile Novotné z pera Pavla Kosatíka

Prebal_predniKorunou aktivit Zámku Liteň z.s. v roce 2015 a jeho snah o popularizaci jména Jarmily Novotné a hlubší poznání jejího života a kariéry bylo vydání první monografie o této pěvkyni s názvem Baronka v opeře. Zámek Liteň tak navázal na svoji publikační činnost věnovanou naší významné operní pěvkyni zahájenou v roce 2014 vydáním jejích pamětí. Autorem monografie je renomovaný historik, publicista, scenárista a spisovatel Pavel Kosatík, který touto knihou navazuje na oceňované životopisy významných českých nebo exilových osobností (Jan Masaryk, Olga Havlová, Ferdinand Peroutka ad.).

Jak je u tohoto autora zvykem, kniha se neomezuje jen na úzký obor profesionálních aktivit Novotné, ale přináší nové a překvapivé souvislosti politické a kulturně historické. Vydání knihy předcházel více než roční výzkum v České republice, USA a dalších evropských archivech, který jsme iniciovali.

Baronka v opeře vyšla 17. září 2015, kdy se také uskutečnila autogramiáda s Pavlem Kosatíkem knihkupectví Academia na Václavském náměstí.

Knihu je možné zakoupit v našem e-shopu za zvýhodněnou cenu. Distributorem je společnost Kosmas.

9. září 2015 proběhl slavnostní křest knihy v rámci slavnostního komponovaného večera za účasti syna Jarmily Novotné pana Georga Daubka a dalších významných hostů. O průvodní slovo se postarala moderátorka Martina Kociánová, režijního vedení se ujal známý režisér, choreograf a scenárista Michal Caban. Slavnostní komponovaný večer zachycuje dokumentární film, jehož autorem je kreativní producent Vojtěch Kopecký.

Pavel Kosatík představil Jarmilu Novotnou a svou novou publikaci i na besedách, které se odehrály v průběhu podzimu 2015 a budou pokračovat také v roce 2016. Termíny a informace o místech konání besed na jaře 2016 najdete pod odkazem.

Necelé tři měsíce po uvedení Baronky v opeře na knižní trh byl původní náklad vyprodán. Zámek Liteň, z.s. však vzápětí učinil dotisk, aby byla kniha v dostatečném množství k dostání na vánočním trhu. Ani druhou edicí však nebyla poptávka dostatečně uspokojena, proto organizace na přání distributora, společnosti Kosmas uskutečnila druhý dotisk, který se na pulty knihkupců dostane 8. února 2016.

Mezi 23. květnem a  3. červnem 2016 odvysílá Český rozhlas Vltava desetidílný výběr z knihy Baronka v opeře – Život a zpívání Jarmily Novotné v podání herečky Taťjany Medvecké.

Navštivte sekci Napsali o nás, kde se dozvíte více informací o obsahu knihy a také zajímavosti k pozadí její tvorby.