Festival 2022

V rámci 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné pro vás připravujeme:

LITEŇSKÉ HORNOVÉ DNY
Festival otevře přehlídka hráčů na lesní roh, kteří se do Litně sjedou podruhé. Ve dnech 23.–24. dubna se zde společně setkají při účastnických koncertech, workshopu či přednášce. Liteňské hornové dny zvou k návštěvě také veřejnost. Zájemci se mohou během celého víkendu zaposlouchat do účastnických koncertů nebo v rámci doprovodného programu zhlédnout výstavu žesťových nástrojů či koncert mysliveckých trubačů. Vstupné na koncerty je dobrovolné.

Benefiční koncert DĚKUJEME HUDBOU 
Zařadili jsme na program 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné mimořádný koncert na podporu ukrajinských umělců, kteří odešli do České republiky před válkou ve své vlasti. Osm mladých hudebníků se představilo s klasickým repertoárem v historické Čechovně během koncertu s názvem DĚKUJEME HUDBOU, a to v pátek 20. května od 19 hodin. Místo původně avizovaného Adama Plachetky vystoupil jako exkluzivní host neméně výtečný Štefan Margita. Celý výtěžek koncertu byl věnován účinkujícím z Ukrajiny. 

ZUŠ OPEN
Oblíbený happening základních uměleckých škol si za uplynulé tři ročníky konání v zámeckém areálu vybudoval mezi aktivitami festivalu již své tradiční místo. Pokud patří mezi akce, které rádi pravidelně navštěvujete, zapište si tentokrát do diáře neděli 22. května. Těšit se můžete na umělecké odpoledne s několika venkovními pódii v zámeckém parku či na absolventské koncerty v sále Čechovny. Konkrétní program upřesníme později.

Open air koncert DOTEK LÁSKY
Open air koncert s názvem „Dotek lásky“ je scénický koncert, který připravujeme s Operním studiem Slovenského národního divadla v rámci unikátní spolupráce na Pěveckých kurzech Festivalu Jarmily Novotné. Pěvci předvedou překrásné árie raného romantismu, které budou zpracovány ve scénických obrazech zachycujících lásku v různých podobách. Námět koncertu je inspirován verši Sonetů W. Shakespeara. Koncert se odehraje v parku zámku Liteň v sobotu 18. června v 18 hodin. Vstupenky v cenových kategoriích 1. kat. 500,- Kč, 2. kat. 300,- Kč je možné objednat na emailu tickets [at] zamekliten [dot] cz nebo na telefonním čísle 737 650 497. Koncert se koná za každého počasí. 

PĚVECKÉ KURZY V LITNI
Protože si loňské pěvecké kurzy získaly velký ohlas díky návštěvě proslulé holandské pěvkyně a mentorky Margreet Honig, ale také díky lektorskému spojení s výtečnou sopranistkou Simonou Houda Šaturovou, neváhali jsme jejich účast zopakovat i v tomto roce. Dámské duo doplní operní režisér Marek Mokoš. 9. ročník kurzů se uskuteční mezi 14. a 18. červnem a bude výjimečný rovněž exkluzivní spoluprací s Operním studiem Slovenského národního divadla. Tématem bude raný romantismus. Dějištěm tradičního závěrečného koncertu s názvem „Dotek lásky“ se stane v podvečer 18. června zámecký park.

Festival Jarmily Novotné 2022 se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmanky Středočeského kraje
Mgr. Petry Peckové.  POZOR, ZMĚNA PROGRAMU! Místo původně avizovaného Adama Plachetky vystoupí jako exkluzivní host neméně výtečný Štefan Margita.

Festival 2012

Brožura 1. ročníku Festivalu Jarmily Novotné:

FJN_brozura_2012_cz-1

První ročník Festivalu Jarmily Novotné přinesl tyto zásadní skutečnosti:

  • Po 65 letech se na zámek Liteň vrátili členové rodu, který byl z místa vyhnán, a aktivně se zapojili do organizace akce
  • Po 20 letech byly zámek a hrobka rodiny Daubkových otevřeny pro veřejnost
  • Poprvé v Evropě zazněla Orchestrální suita č. 2 h moll BWV 1067 J. S. Bacha v nově objevené původní verzi pro hoboj (projekt hobojisty Gonzala X. Ruize, profesora na Juilliard School v New Yorku, který byl za nahrávku nominován na Grammy v roce 2010)
  • Liteňský zámek a festival se napojil na Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech účinkováním Alžběty Vomáčkové, nositelky Ceny Jarmily Novotné