Festival 2014

Festival Jarmily Novotne - 3. rocnik

Brožura aktivit Festivalu Jarmily Novotné 2014

Po dvou úspěšných ročnících, kdy jsme se snažili obrátit pozornost široké veřejnosti k osobnosti Jarmily Novotné, byl třetí rok festivalu rokem slavnostním – také vzhledem k vyhlášenému Roku české hudby  a 20. výročí úmrtí Jarmily Novotné.

 

Dagmar PeckováZpůsob, jakým jsme chtěli oslavit tuto vynikající operní pěvkyni, bylo mimo jiné navázat na její odkaz podpory mladých interpretů. Proto jsme uspořádali mistrovský interpretační pěvecký kurz pod vedením mezzosopranistky Dagmar Peckové, a to přímo u zdroje genia loci, v prostorách zámeckého areálu Liteň, kde Jarmila Novotná žila. Během kurzu byl pro frekventanty připraven také doprovodný vzdělávací program.

Foto Zámek Liteň, o.s. - Jan BrančVyvrcholením festivalu se stal komentovaný galakoncert Pocta Jarmile Novotné v režii Michala Cabana, na němž dne 30. 8. 2014 pod vedením Jiřího Bělohlávka, člena Poradního sboru Festivalu Jarmily Novotné, a za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia vystoupili čeští pěvci, kteří se podobně jako Novotná proslavili v zahraničí: Dagmar Pecková, Martina Janková, Adam Plachetka a Štefan Margita. Koncert moderoval Jiří Vejvoda. Galakoncert se setkal s pozitivními ohlasy návštěvníků i účinkujících. Fotogalerii a zprávu o galakoncertu najdete zde. O filmu Vojtěcha Kopeckého Galakoncert o přípravách a uvedení open air galakoncertu se dovíte více zde.

Odhalení sochy Olbrama ZoubkaV rámci Galakoncertu Pocta Jarmile Novotné byla slavnostně odhalena socha od Olbrama Zoubka.  Sochu se jménem  „Vítej“ odhalil slavný sochař spolu se šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a  vyjádřili tak podporu snažení občanského sdružení Zámek Liteň.

Novi patroni pamatného stromu 2014Nejenže slavní pěvci Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka oslnili publikum 30. srpna v Litni úžasnými pěveckými výkony, ale stali se také společně patrony stromu v zámeckém parku. Samotný křest pamětní tabulky proběhl před samotným galakoncertem a pěvci tak navázali na tradici, která jistě bude mít řadu pokračovatelů.

Součástí Festivalu 2014 byla i řada doprovodných aktivit: vydání CD Jarmila Novotná Opera Recital, spolupráce na pořadech Českého rozhlasu, účast na výstavě Hvězdy stříbrného plátna (Brno) a vydání reedice knihy Jarmila Novotná: Byla jsem šťastná či doprovodná výstava Galakoncertu.

Brožura 3. ročníku Festivalu Jarmily Novotné je ke stažení zde.