Výstavy

Spolupracujeme na výstavním projektu s názvem Nevěsta prodaná do ciziny, mapujícím historii nejznámější opery Bedřicha Smetany v zahraničním kontextu. Součástí expozice je také vzpomínka na Jarmilu Novotnou a její vrcholnou éru v Metropolitní opeře. Výstavu pořádá Národní muzeum – Muzeum B. Smetany, kde je možné ji navštívit od 6. března 2019 do 2. listopadu 2020.

 

 

Festival Jarmily Novotné 2016 započal Putovní výstavou o životě Jarmily Novotné s titulem Jarmila Novotná: Operní diva, která v pozměněné podobě navazuje na unikátní výstavu originálů operních kostýmů zapůjčených z archivu Metropolitní opery v New Yorku, konanou na podzim 2015. Výstava byla zahájena v Muzeu Českého krasu v Berouně (27. ledna – 30. dubna 2016), jejím druhým zastavením byl rodný dům Gustava Mahlera v obci Kaliště u Humpolce (6. července – 31. srpna 2016) a jako první projekt Festivalu Jarmily Novotné 2017 byla instalována v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce (30. března – 28. května 2017). V rámci 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné byla výstava k vidění v Knihkupectví a Antikvariátu Fryč v Liberci (3. – 30. dubna 2018). Výstavu plánujeme postupně prezentovat v dalších městech České republiky i v nadcházejících letech.

Výběr nejpopulárnějších rolí pěvkyně přibližují na velkoformátových fotografiích dobové portréty Jarmily Novotné a fotografie kostýmů, jež pro tyto role pěvkyně během své kariéry oblékala. Součástí přehlídky a nástinem umělecké kariéry Jarmily Novotné jsou také sbírkové předměty pocházející z muzejní sbírky neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. a z pozůstalosti slavné umělkyně. Výstavu doplňují biografická data a údaje o jejích místech působení, které spolu s dalším dobovým kontextem jejího života přibližuje přehledná časová osa.


V rámci Festivalu Jarmily Novotné 2015 jsme připravili ve spolupráci s Metropolitní operou v New Yorku, Národní galerií v Praze a Obecním domem jedinečnou
 výstavu operních kostýmů Jarmily Novotné. Metropolitní opera vůbec poprvé do České republiky zapůjčila kostýmy ze svého depozitáře, které si pro své role Cherubína, Oktaviána, Prodané nevěsty či Violetty nechala šít Jarmila Novotná a bezpočtukrát v nich stála na scénách Metropolitní opery a dalších světových operních domů. Unikátní výstava v Obecním domě v Praze se konala od 9. září 2015 do 4. ledna 2016 a přiblížila působení Jarmily Novotné v Metropolitní opeře v New Yorku, role, které během svého šestnáctiletého působení na této operní scéně ztvárnila, i samotné kostýmy.

 

Každoročně, již od prvního ročníku Festivalu Jarmily Novotné v roce 2012 připravujeme v prostorách zámku v Litni informační výstavu o životě a díle operní pěvkyně, jako i o historii a současnosti zámeckého areálu v Litni a aktivitách Zámku Liteň, z.s.

V rámci třetího ročníku Festivalu Jarmily Novotné, na jaře v roce 2014 jsme se účastnili výstavy Hvězdy stříbrného plátna (Letohrádek mitrovských, Brno). Výstava přiblížila nejen filmové a divadelní hvězdy, ale i jejich pohnuté osudy. Jarmilu Novotnou si tak návštěvníci připomněli společně s Adinou Mandlovou, Hugo Haasem, Natašou Gollovou a dalšími osobnostmi našich kulturních dějin.