Jarmila Novotná: Operní diva
Putovní výstava o životě Jarmily Novotné

Jen necelý měsíc poté, co nejslavnější operní kostýmy Jarmily Novotné opustily výstavní prostory pražského Obecního domu, zrodil se další výstavní projekt, v jehož středobodu stojí tato žena – Putovní výstava o životě Jarmily Novotné s týmž titulem Jarmila Novotná: Operní divaPutovní výstava o životě Jarmily Novotné se nyní poprvé prezentuje v různých galeriích a výstavních prostorech. Nezapomenutelné role Mařenky v Prodané nevěstě, Violetty ve Verdiho Traviatě, Mimi v Bohémě, Manon ve stejnojmenné Massenetově opeře nebo Cherubína z Figarovy svatby či Oktaviána z Růžového kavalíra přiblíží na velkých formátech jak dobové portréty Jarmily Novotné, tak fotografie kostýmů, jež pro tyto role pěvkyně během své kariéry oblékala a nechala si je šít na vlastní náklady.

Součástí přehlídky a nástinem umělecké kariéry Jarmily Novotné jsou také sbírkové předměty pocházející z muzejní sbírky neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. a z pozůstalosti slavné umělkyně. Výstavu doplňují biografická data a údaje o jejích místech působení, které spolu s dalším dobovým kontextem jejího života přibližuje přehledná časová osa.

Projekt navazuje v pozměněné podobě na unikátní výstavu originálů operních kostýmů zapůjčených z archivu Metropolitní opery v New Yorku, která během podzimu 2015 upoutala zraky 13 000 návštěvníků pražského Obecního domu.

Součástí putovní výstavy jsou i komentované prohlídky nebo besedy o životě a uměleckém působení Jarmily Novotné vedeny zajímavými hosty.


 

FJN2016_vystava Beroun_c_archiv Zamek Liten 003_resPrvní zastávka ne náhodou připadla na Muzeum Českého krasu, p. o. v Berouně, kde byla výstava k vidění od 27. ledna do 30. dubna 2016 (Výstava měla být ukončena 10. dubna, ale pro velký zájem byla prodloužena.). Toto středočeské město se totiž nachází jen několik málo kilometrů od někdejšího milovaného domova Jarmily Novotné, obce Liteň. Zdejší expozice byla navíc obohacena některými předměty z vlastních sbírek muzea a také řadou artefaktů, které se podařilo pro účel výstavy zapůjčit z depozitáře Státního zámku Hořovice.

Autorem výstavy je Zámek Liteň, z.s., spolupořadatelem její první zastávky bylo Muzeum Českého krasu, p. o. Putovní výstava je první z aktivit 5. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. O podrobnostech výstavy se dočtete v tiskové zprávě.

9. února se konala přednáška o životě a kariéře Jarmily Novotné, jejíž součástí byl blok věnovaný Jarmile Novotné ve filmu (pod vedením ředitelky Zámku Liteň, z.s. Ivany Leidlové a filmové historičky Markéty Nedvědové).

Vernisáž výstavy si nenechal ujít ani místostarosta města Beroun Ivan Kůs nebo radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Zdeněk Štefek, který společně s ředitelkou Zámku Liteň, z.s. Ivanou Leidlovou výstavu zahajoval. O pěvecké zpestření se postarala studentka Konzervatoře Jaroslava Deyla, Eliška Zajícová.

Videopozvánka na výstavu

Fotogalerie z vernisáže 27. ledna

 

mahler rodný důmV pořadí druhým stanovištěm výstavy v rámci letošního festivalu se stal v období od 6. července do 31. srpna 2016 dům v obci Kaliště u Humpolce č. p. 9, kde se narodil světoznámý hudební skladatel a dirigent Gustav Mahler (1860–1911).

Velkoformátové fotografie a informační panely, vypovídající o životě a kariéře Jarmily Novotné zde byly vystaveny v koncertním sálku a foyer v období od 6. července do 31. srpna 2016. Po vernisáži, která se uskutečnila ve středu 6. července ve 14.30 hodin, následovalo sázení růží významnými osobnostmi do mahlerovského rozária a koncert komorního orchestru.

Výstavu pořádal Zámek Liteň, z.s. ve spolupráci s festivalem Mahler-Jihlava HUDBA TISÍCŮ.

Fotogalerie z vernisáže 6. července

 

Třetím zastavením výstavy byl na jaře 2017 Senát České republiky.

Expozice zde byla přístupná od 30. března do 28. května 2017 v podmanivém prostoru Mytologické chodby Valdštejnského paláce.

Nejen že sbírkové předměty a životopisné údaje připomínající Jarmilu Novotnou potěšily smysly vládních činitelů a novinářů, ale o víkendech si ji mohla prohlédnout také veřejnost. Jen za dva měsíce ji zhlédlo téměř 21 tisíc návštěvníků!

Výstava se konala pod záštitou senátora Jiřího Oberfalzera.

Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže.

 

V rámci 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné 2018 má za sebou projekt putovní výstavy v pořadí čtvrté zastavení. Velkoformátové fotografie kostýmů spolu s dobovými portréty pěvecké legendy a biografickými daty přibližujícími její život a hvězdnou kariéru, byly od 3. do 30. dubna 2018 k vidění v galerijních prostorech Knihkupectví a antikvariátu Fryč v Liberci. Součástí výstavy byl rovněž doprovodný program.