Jarmila Novotná: Operní diva
Výstava ke 110. výročí narození Jarmily Novotné

Putovní výstava o životě Jarmily Novotné, kterou jsme poprvé prezentovali v roce 2016, pokračuje.

Jejím v pořadí již třetím zastavením byl v jarních měsících Senát Parlamentu České republiky.

Expozice s titulem Jarmila Novotná: Operní diva byla přístupná od 30. března do 28. května 2017 v podmanivém prostoru Mytologické chodby Valdštejnského paláce.

Nejen že sbírkové předměty a životopisné údaje připomínající Jarmilu Novotnou potěšily smysly vládních činitelů a novinářů, ale o víkendech si ji mohla prohlédnout také veřejnost. O svátečním pondělí 8. května pak byla výstava přístupná v rámci Dne otevřených dveří.  Jen za dva měsíce ji zhlédlo téměř 21 tisíc návštěvníků!

Výstava se konala pod záštitou senátora Jiřího Oberfalzera.

Tisková zpráva je k nahlédnutí zde.

Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže.

 

O výstavě
Nezapomenutelné role, jež během svého života Jarmila Novotná ztvárnila, přiblíží prostřednictvím výstavy velkoformátové fotografie. Některé zachycují nejslavnější operní kostýmy, jež kdysi oblékala na světových scénách a doprovázely ji až na vrchol kariéry, zbývající – původní portréty jsou pak dobovým svědectvím, jak neodolatelná v nich bývala při ztvárnění svých rolí.

Součástí přehlídky a nástinem umělecké kariéry Jarmily Novotné jsou také sbírkové předměty pocházející z muzejní sbírky neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. a z pozůstalosti slavné umělkyně. Výstavu doplňují biografická data a údaje o jejích místech působení, které spolu s dalším dobovým kontextem jejího života přibližuje přehledná časová osa.

Projekt navazuje v pozměněné podobě na unikátní výstavu originálů operních kostýmů zapůjčených z archivu Metropolitní opery v New Yorku, která během podzimu 2015 upoutala zraky 13 000 návštěvníků pražského Obecního domu.