Festival 2021


Rusalka v parku

Open-air koncertní provedení nejznámějších částí opery Rusalka Antonína Dvořáka s multimediální produkcí v režii bratrů Cabanů

V letošním roce slavíme 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné, stejně jako 10 let od vzniku neziskové organizace Zámek Liteň výjimečným projektem. 

Z toho důvodu připravujeme mimořádný letní open-air Rusalka v parku – koncertní provedení nejznámějších částí opery Rusalka Antonína Dvořáka v parku zámku Liteň. Za účasti elitních umělců zároveň vzdáme poctu této opeře, jejíž 120. výročí od prvního uvedení si připomene právě v příštím roce.

Pozvání do projektu přijal Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystoupí pod taktovkou Roberta Jindry. Hlavní roli Rusalky ztvární jedna z našich nejžádanějších sopranistek Kateřina Kněžíková. Role Prince se ujme talentovaný Richard Samek, role Vodníka se zhostí Jan Martiník a role Cizí kněžny a Ježibaby Jana Kurucová. Do vedlejších rolí Žínek jsme přizvali vybrané absolventky Interpretačních kurzů v Litni.

Zámecký park poprvé zažije rozměrnou scénu překypující hudbou, zpěvem a tancem v režii vždy nápaditých bratrů Cabanů. Pěveckým vystoupením dodají ten správný efekt tanečníci, kteří během představení rozvíří své kreace na různých místech parku. Ty divákům neuniknou díky projekcím na velkoplošných obrazovkách, jež budou lemovat scénu.

Koncert se uskuteční za každého počasí 28. srpna 2021 ve 20 hodin v zámeckém parku v Litni.

Open-air Rusalka v parku pořádáme jako benefiční projekt, jehož výtěžek bude věnován opravě oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu. Oranžerie by měla sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů pro studenty výtvarných škol, laickou veřejnost i děti pod vedením renomovaných českých a světových výtvarníků.

Prostřednictvím projektu bychom rádi poděkovali všem partnerům, umělcům, spolupracovníkům, návštěvníkům a institucím, kteří nás od doby vzniku podpořili a podporují.Předprodej vstupenek
probíhá prostřednictvím sítě Ticketportal v 6 cenových kategoriích:
I. 2990 Kč, II. 2450 Kč, III. 1750 Kč, IV. 1250 Kč, V. 750 Kč, VI. 350 Kč
Vstupenky v I. kategorii zahrnují pozvání na číši vína po koncertě.
Vstupenky zakoupíte online v rezervačním systému na homepage našeho webu.
Vzhledem k rozvolňování protipandemických opatření a vzhledem k venkovnímu charakteru koncertu se v termínu konání bude moci uskutečnit již v plné kapacitě. Pakliže by se z nenadálých důvodů uskutečnit nemohl, pořadatelé vrátí vstupné.

 

Účinkují:
SOČR
Robert Jindra – dirigent

Kateřina Kněžíková – Rusalka
Richard Samek – Princ
Jan Martiník – Vodník
Jana Kurucová – Cizí kněžna a Ježibaba
Jarmila Balážová, Markéta Böhmová, Tamara Morozová – 1., 2. a 3. Žínka

 

 

Festival 2013

Pod záštitou Miroslavy Němcové – předsedkyně Poslanecké sněmovny
Karla Schwarzenberga – ministra zahraničních věcí
a Ministerstva kultury

Brožura Festivalu Jarmily Novotné 2013: 

FJN_Brozura_2013_CJ-1

Za hlavní úspěchy 2. ročníku festivalu považujeme:

  • Vlastní operní produkci. Představení Apolla a Dafné v parku za účasti dětí z Litně pod režijním vedením Gonzala Ruize (USA)
  • Uvedení světové premiéry. Nový špalíček Bohuslava Martinů – cyklus písní, který premiérovala Jarmila Novotná a Jan Masaryk – se dočkal nové instrumentace pro 10 nástrojů.
  • Vzdělávací programy. Iniciovali jsme vznik studentského dokumentu o 1. ročníku festivalu. Výstava v zámku byla doplněna o nové panely. Objevná byla přednáška o filmech Jarmily Novotné. Pro nejmenší jsme připravili hudebně výtvarný workshop.
  •  2. ročník festivalu proběhl pod osobní záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR (paní Miroslavy Němcové) a ministra zahraniční (pana Karla Schwarzenberga) a pod záštitou Ministerstva kultury. Chápeme to jako uznání, že naše práce má smysl.
  •  Obnovu areálu. V rámci snah o obnovu historických budov a příslušenství byly instalovány nové věžní hodiny. Po celkové rekonstrukci se otevřel zámecký park. Patrony nově zasazených stromů se stali John Malkovich a Jiří Bělohlávek.
  • Nové prostory. Galakoncerty jsme letos uspořádali v netradičním a inspirativním prostředí bývalé stodoly. Hrálo se a zpívalo i v parku.
  •  Spolupráci s médii. Festival se těšil zájmu České televize, která odvysílala reportáž v pořadu Terra musica. Český rozhlas 3 – Vltava připravil celý „Víkend s Jarmilou Novotnou“, v rámci nějž zazněly mimo jiné dva přímé přenosy koncertů z Litně
  • 1000 návštěvníků. Reakce některých z nich hovoří za vše. Počet lidí a jejich spokojenost jsou pro nás satisfakcí a povzbuzením.