Festival 2021


Rusalka v parku

Koncertním provedením nejznámější opery Antonína Dvořáka vyvrcholily v sobotu večer 28. srpna oslavy jubilejního 10. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. V zámeckém parku ve středočeské Litni se před vyprodaným hledištěm uskutečnilo představení pod širým nebem s názvem RUSALKA V PARKU. Před 10 lety byla rovněž založena nezisková organizace Zámek Liteň, která festival pořádá. Koncert byl pojat zároveň jako pocta opeře Rusalka, jež byla poprvé uvedena před 120 lety.

V úvodu večera návštěvníci v premiéře zhlédli dokument “10 let v 10 minutách” mapující 10 let od vzniku organizace i festivalu, který s profesionálními tvůrci připravila ředitelka Ivana Leidlová.

Dále následoval dlouho očekávaný koncert. Se svým lyrickým sopránem a procítěným přednesem v roli Rusalky zazářila skvělá Kateřina Kněžíková. Jejím protějškem, tedy Princem byl výtečný tenorista Richard Samek. Vodníka se zhostil se svým mocným basem Jan Martiník a dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby dokonale sedla nátuře slovenské mezzosopranistky Jany Kurucové. V rolích Žínek se představily absolventky Interpretačních kurzů v Litni. Pěvce doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod precizním vedením předního dirigenta Roberta Jindry.

Sólisté zazpívali výběr nejznámějších árií z opery jako „Rusalko, znáš mne, znáš?“, „Vidino, divná, přesladká“ či ponurý part Vodníka „Běda! Běda! Ubohá Rusalko bledá!“. Pochopitelně nechyběla tklivá árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“, jež v pojetí Kateřiny Kněžíkové zanechala o to silnější dojem. Zazněla rovněž známá melodie Polonézy.

Originální výraz představení vtiskl režisérský tandem bratrů Cabanů, kteří jej jako obvykle pojali multimediálně. Pěvci a orchestr na jevišti zpívali a hráli a v nasvíceném zámeckém parku u jezírka, před grottou a salla terrenou tančili tanečníci v kostýmech, přitom hereckými kreacemi inscenovali děj opery. Ti byli snímáni na kamery a záběry přenášeny na LED obrazovku umístěnou v horní části kupolovité scény. Takže dění v zámeckém parku si skvělé notovalo se zpívanými áriemi.

I navzdory chladnějšímu počasí sledovalo koncert ve vyprodaném hledišti na 1300 návštěvníků. Ačkoliv se během dne nad zámeckým areálem několikrát přehnal déšť, v čase představení naštěstí nepršelo. To jistě nad festivalovým děním držela svou ochrannou ruku Jarmila Novotná, jak při každé open air akci s oblibou říkají pořadatelé. Celá produkce se v závěru dočkala potlesku ve stoje a vřelých ohlasů, často plných dojetí. Rusalka v parku byla nezapomenutelnou nejen pro návštěvníky, ale rovněž pro liteňský zámecký park, který projekt podobných rozměrů dosud nezažil.

Na místě natáčely Česká televize a Český rozhlas, které záznam koncertu odvysílají později.

Open air Rusalka v parku se uskutečnil jako benefiční projekt, jehož výtěžek bude věnován opravě oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu. Oranžerie by měla sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů pro studenty výtvarných škol, laickou veřejnost i děti pod vedením renomovaných českých a světových výtvarníků.

Prostřednictvím projektu jsme zároveň rádi poděkovali všem partnerům, umělcům, spolupracovníkům, návštěvníkům a institucím, kteří nás od doby vzniku podpořili a podporují.

Pocta Jarmile Novotné se vydařila

janbranc.com-9116Více než sedmnáct set posluchačů bylo v sobotu večer svědkem ojedinělé události, která proběhla v rámci 3. ročníku Festivalu Jarmily Novotné v zámeckém areálu Liteň. Občanské sdružení Zámek Liteň zde pod širým nebem uspořádalo galakoncert Pocta Jarmile Novotné, na němž přijaly účast české pěvecké hvězdy s mezinárodní kariérou Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka – šlo o první setkání těchto operních sólistů různých generací na jednom pódiu. Publikum, jehož součástí byly významné osobnosti domácí i zahraniční kulturní, politické a byznysové sféry, aplaudovalo áriím a duetům z Dona Giovanniho, Kouzelné flétny, Sedláka kavalíra či Prodané nevěsty a také orchestrálním číslům v podání skvělého orchestru PKF – Prague Philharmonia řízeného Jiřím Bělohlávkem. Scénograf Šimon Caban zavěsil nad pódium zvětšené fotografie z nejznámějších rolí Jarmily Novotné a světelnými projekcemi podtrhl magickou atmosféru večera. Napomohlo jí také příznivé počasí. Život fenomenální operní a filmové hvězdy Jarmily Novotné přiblížily na obrazovkách archivní snímky a videa, které vybral a seřadil režisér Michal Caban a slovem doprovodil Jiří Vejvoda. V emotivní tečce poděkovala zúčastněným ředitelka o. s. Zámek Liteň Ivana Leidlová a rovněž syn Jarmily Novotné George Daubek, který si tuto velkolepou vzpomínkovou akci k 20. výročí úmrtí své matky nenechal ujít.

Z Galakoncertu Pocta Jarmile Novotné, který byl součástí projektu Rok české hudby, pořídila záznam Česká televize. Na programu ČT Art byl odvysílán ve sváteční den 17. listopadu 2014.