Festival 2021


Rusalka v parku

Koncertním provedením nejznámější opery Antonína Dvořáka vyvrcholily v sobotu večer 28. srpna oslavy jubilejního 10. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. V zámeckém parku ve středočeské Litni se před vyprodaným hledištěm uskutečnilo představení pod širým nebem s názvem RUSALKA V PARKU. Před 10 lety byla rovněž založena nezisková organizace Zámek Liteň, která festival pořádá. Koncert byl pojat zároveň jako pocta opeře Rusalka, jež byla poprvé uvedena před 120 lety.

V úvodu večera návštěvníci v premiéře zhlédli dokument “10 let v 10 minutách” mapující 10 let od vzniku organizace i festivalu, který s profesionálními tvůrci připravila ředitelka Ivana Leidlová.

Dále následoval dlouho očekávaný koncert. Se svým lyrickým sopránem a procítěným přednesem v roli Rusalky zazářila skvělá Kateřina Kněžíková. Jejím protějškem, tedy Princem byl výtečný tenorista Richard Samek. Vodníka se zhostil se svým mocným basem Jan Martiník a dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby dokonale sedla nátuře slovenské mezzosopranistky Jany Kurucové. V rolích Žínek se představily absolventky Interpretačních kurzů v Litni. Pěvce doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod precizním vedením předního dirigenta Roberta Jindry.

Sólisté zazpívali výběr nejznámějších árií z opery jako „Rusalko, znáš mne, znáš?“, „Vidino, divná, přesladká“ či ponurý part Vodníka „Běda! Běda! Ubohá Rusalko bledá!“. Pochopitelně nechyběla tklivá árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“, jež v pojetí Kateřiny Kněžíkové zanechala o to silnější dojem. Zazněla rovněž známá melodie Polonézy.

Originální výraz představení vtiskl režisérský tandem bratrů Cabanů, kteří jej jako obvykle pojali multimediálně. Pěvci a orchestr na jevišti zpívali a hráli a v nasvíceném zámeckém parku u jezírka, před grottou a salla terrenou tančili tanečníci v kostýmech, přitom hereckými kreacemi inscenovali děj opery. Ti byli snímáni na kamery a záběry přenášeny na LED obrazovku umístěnou v horní části kupolovité scény. Takže dění v zámeckém parku si skvělé notovalo se zpívanými áriemi.

I navzdory chladnějšímu počasí sledovalo koncert ve vyprodaném hledišti na 1300 návštěvníků. Ačkoliv se během dne nad zámeckým areálem několikrát přehnal déšť, v čase představení naštěstí nepršelo. To jistě nad festivalovým děním držela svou ochrannou ruku Jarmila Novotná, jak při každé open air akci s oblibou říkají pořadatelé. Celá produkce se v závěru dočkala potlesku ve stoje a vřelých ohlasů, často plných dojetí. Rusalka v parku byla nezapomenutelnou nejen pro návštěvníky, ale rovněž pro liteňský zámecký park, který projekt podobných rozměrů dosud nezažil.

Na místě natáčely Česká televize a Český rozhlas, které záznam koncertu odvysílají později.

Open air Rusalka v parku se uskutečnil jako benefiční projekt, jehož výtěžek bude věnován opravě oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu. Oranžerie by měla sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů pro studenty výtvarných škol, laickou veřejnost i děti pod vedením renomovaných českých a světových výtvarníků.

Prostřednictvím projektu jsme zároveň rádi poděkovali všem partnerům, umělcům, spolupracovníkům, návštěvníkům a institucím, kteří nás od doby vzniku podpořili a podporují.

Audio

Rozhovory v médiích 2015

ČRo Praha

Hostem Hosta do domu se stal Pavel Kosatík  (20. 10. 2015) stopa

Ivana Leidlová v Odpoledni s Dvojkou / 37 min. (8. 9. 2015)

ČRo Plus

Jana Klusáková hovořila s Pavlem Kosatíkem o knize Baronka v opeře ve svém pořadu Knížky Plus (1. 11. 2015)

Reportáž z vernisáže výstavy kostýmů v pořadu Ranní Plus / 45 min. (10. 9. 2015)

Pavel Kosatík u Davida Šťáhlavskýho ve studiu Hovorů (4. 9. 2015)

ČRo Vltava

Recenze knihy o Jarmile Novotné a výstavy jejích kostýmů očima Heleny Havlíkové v ranní Mozaice / 35 min., 15 s (21. 9. 2015)

Reportáž z vernisáže výstavy kostýmů v ranní Mozaice / 12 min., 20 s (10. 9. 2015)

Pavel Kosatík hostem Telefonotéky Markéty Vejvodové (25. 8. 2015)

ČRo Regina

Pavel Kosatík hovořil o Jarmile Novotné  a své nové knize v pořadu S vámi v Praze (16. 9. 2015)

Rozhovor s Ivanou Leidlovou o historii liteňského zámku a jeho sepjetí s Jarmilou Novotnou v pořadu S vámi v Praze (17. 8. 2015)

ČRo Radiožurnál

Pavel Kosatík o Jarmile Novotné a knize Baronka v opeře v pořadu Večerní host Radiožurnálu (10. 8. 2015)

Radio Classic Praha

Jarmile Novotné byl zasvěcen jeden z pátečních večerů na Radiu Classic Praha (21. 8. 2015) stopa 1 stopa 2 

Poslechněte si ukázky z festivalových koncertů

W. A. Mozart: Árie Dony Elvíry z opery Don Giovanni
Alžběta Vomáčková – zpěv, Musica Florea
FJN 2012, Zámek

Antonín Dvořák: Biblické písně
Lucie Hilscherová – zpěv, Linda Čechová Sítková – varhany
FJN 2013, Kostel

Georg Philipp Telemann: Kantáta „Ergeuss dich zur Salbung“
Tatiana Daubek (USA) – housle, Lucie Hilscherová – alt, Iva Štrynclová – varhany
FJN 2013, Kostel