Festival 2022

V rámci 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné jsme pro vás připravili:

LITEŇSKÉ HORNOVÉ DNY
Festival otevře přehlídka hráčů na lesní roh, kteří se do Litně sjedou podruhé. Ve dnech 23.–24. dubna se zde společně setkají při účastnických koncertech, workshopu či přednášce. Liteňské hornové dny zvou k návštěvě také veřejnost. Zájemci se mohou během celého víkendu zaposlouchat do účastnických koncertů nebo v rámci doprovodného programu zhlédnout výstavu žesťových nástrojů či koncert mysliveckých trubačů. Vstupné na koncerty je dobrovolné.

Benefiční koncert DĚKUJEME HUDBOU 
Zařadili jsme na program 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné mimořádný koncert na podporu ukrajinských umělců, kteří odešli do České republiky před válkou ve své vlasti. Osm mladých hudebníků se představilo s klasickým repertoárem v historické Čechovně během koncertu s názvem DĚKUJEME HUDBOU, a to v pátek 20. května od 19 hodin. Místo původně avizovaného Adama Plachetky vystoupil jako exkluzivní host neméně výtečný Štefan Margita. Celý výtěžek koncertu byl věnován účinkujícím z Ukrajiny. 

ZUŠ OPEN
Oblíbený happening základních uměleckých škol si za uplynulé tři ročníky konání v zámeckém areálu vybudoval mezi aktivitami festivalu již své tradiční místo. Pokud patří mezi akce, které rádi pravidelně navštěvujete, zapište si tentokrát do diáře neděli 22. května. Těšit se můžete na umělecké odpoledne s několika venkovními pódii v zámeckém parku či na absolventské koncerty v sále Čechovny. Konkrétní program upřesníme později.

Open air koncert DOTEK LÁSKY
Open air koncert s názvem „Dotek lásky“ jscénický koncert, který jsme připravili s Operním studiem Slovenského národního divadla v rámci unikátní spolupráce na Pěveckých kurzech Festivalu Jarmily Novotné. Pěvci předvedli překrásné árie raného romantismu, které byly zpracovány ve scénických obrazech zachycujících lásku v různých podobách. Námět koncertu byl inspirován verši Sonetů W. Shakespeara. Koncert se odehrál v parku zámku Liteň v sobotu 18. června v 18 hodin. 

PĚVECKÉ KURZY V LITNI
Protože si loňské pěvecké kurzy získaly velký ohlas díky návštěvě proslulé holandské pěvkyně a mentorky Margreet Honig, ale také díky lektorskému spojení s výtečnou sopranistkou Simonou Houda Šaturovou, neváhali jsme jejich účast zopakovat i v tomto roce. Dámské duo doplnil operní režisér Marek Mokoš. 9. ročník kurzů se uskutečnil mezi 14. a 18. červnem a byl výjimečný rovněž exkluzivní spoluprací s Operním studiem Slovenského národního divadla. Tématem byl raný romantismus. Dějištěm tradičního závěrečného koncertu s názvem „Dotek lásky“ se stal v podvečer 18. června zámecký park.

ADVENTNÍ KONCERT
Tu pravou vánoční atmosféru navodí o první adventní neděli mimořádný koncert v sále Čechovny. Na Adventním koncertu, kde zazní i vánoční melodie, se představí členové skupiny lesních rohů České filharmonie, smyčcové uskupení Pavel Bořkovec Quartet a jejich hosté a do svých řad pozvou rovněž vybrané absolventy jarních Liteňských hornových dnů. Jako perla mezi drahokamy se blýskne Eva Esterková, vítězka Ceny Jarmily Novotné, která obohatí program zpěvem. Uším polahodí sváteční skladby od Mozarta, Beethovena či Webera, třešínkou na dortu bude studentský hornový sextet.
Koncert se uskuteční v neděli 27. listopadu od 16 a 18 hodin v sále Čechovny.
Vstupenky jsou již vyprodány, prosíme, nezadávejte již své objednávky!

Festival Jarmily Novotné 2022 se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové.  

Audio

Rozhovory v médiích 2015

ČRo Praha

Hostem Hosta do domu se stal Pavel Kosatík  (20. 10. 2015) stopa

Ivana Leidlová v Odpoledni s Dvojkou / 37 min. (8. 9. 2015)

ČRo Plus

Jana Klusáková hovořila s Pavlem Kosatíkem o knize Baronka v opeře ve svém pořadu Knížky Plus (1. 11. 2015)

Reportáž z vernisáže výstavy kostýmů v pořadu Ranní Plus / 45 min. (10. 9. 2015)

Pavel Kosatík u Davida Šťáhlavskýho ve studiu Hovorů (4. 9. 2015)

ČRo Vltava

Recenze knihy o Jarmile Novotné a výstavy jejích kostýmů očima Heleny Havlíkové v ranní Mozaice / 35 min., 15 s (21. 9. 2015)

Reportáž z vernisáže výstavy kostýmů v ranní Mozaice / 12 min., 20 s (10. 9. 2015)

Pavel Kosatík hostem Telefonotéky Markéty Vejvodové (25. 8. 2015)

ČRo Regina

Pavel Kosatík hovořil o Jarmile Novotné  a své nové knize v pořadu S vámi v Praze (16. 9. 2015)

Rozhovor s Ivanou Leidlovou o historii liteňského zámku a jeho sepjetí s Jarmilou Novotnou v pořadu S vámi v Praze (17. 8. 2015)

ČRo Radiožurnál

Pavel Kosatík o Jarmile Novotné a knize Baronka v opeře v pořadu Večerní host Radiožurnálu (10. 8. 2015)

Radio Classic Praha

Jarmile Novotné byl zasvěcen jeden z pátečních večerů na Radiu Classic Praha (21. 8. 2015) stopa 1 stopa 2 

Poslechněte si ukázky z festivalových koncertů

W. A. Mozart: Árie Dony Elvíry z opery Don Giovanni
Alžběta Vomáčková – zpěv, Musica Florea
FJN 2012, Zámek

Antonín Dvořák: Biblické písně
Lucie Hilscherová – zpěv, Linda Čechová Sítková – varhany
FJN 2013, Kostel

Georg Philipp Telemann: Kantáta „Ergeuss dich zur Salbung“
Tatiana Daubek (USA) – housle, Lucie Hilscherová – alt, Iva Štrynclová – varhany
FJN 2013, Kostel