Jarmila Novotná: Operní diva

Putovní výstava o životě Jarmily Novotné 2018

 

Projekt Putovní výstavy o životě Jarmily Novotné, který probíhá
od počátku roku 2016, má před sebou další, v pořadí čtvrté zastavení. Velkoformátové fotografie kostýmů spolu s dobovými portréty pěvecké legendy a biografickými daty přibližujícími její život a hvězdnou kariéru, budou od 3. do 30. dubna k vidění v galerijních prostorech Knihkupectví a antikvariátu Fryč v Liberci.

Expozice bude slavnostně zahájena vernisáží s doprovodným program ve čtvrtek 5. dubna. Večer bude inspirovaný první knižní monografií o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře spisovatele Pavla Kosatíka. Jako hlavní host se představí vedoucí Redakce vážné a jazzové hudby ČRo Vltava, muzikoložka Dita Hradecká, která ve své přednášce seznámí s životními osudy i uměleckou dráhou Jarmily Novotné. S výběrem árií, které kdysi Jarmila Novotná zpívala, vystoupí za klavírního doprovodu sopranistka Tereza Hořejšová.
Program začne v 18 hodin, vstupné činí 80 Kč, snížené 40 Kč. V ostatní dny je vstup na výstavu volný. Další informace jsou k nalezení na webových stránkách antikvariat-fryc.cz.


O výstavě
Nezapomenutelné role, jež během svého života Jarmila Novotná ztvárnila, přiblíží prostřednictvím výstavy velkoformátové fotografie. Některé zachycují nejslavnější operní kostýmy, jež kdysi oblékala na světových scénách
a doprovázely ji až na vrchol kariéry, zbývající – původní portréty jsou pak dobovým svědectvím, jak neodolatelná v nich bývala při ztvárnění svých rolí.

Výstavu doplňují biografická data a údaje o jejích místech působení, které spolu s dalším dobovým kontextem jejího života přibližuje přehledná časová osa.

Projekt navazuje v pozměněné podobě na unikátní výstavu originálů operních kostýmů zapůjčených z archivu Metropolitní opery v New Yorku, která během podzimu 2015 upoutala zraky 13 000 návštěvníků pražského Obecního domu.