Festival 2021


Rusalka v parku

Open-air koncertní provedení nejznámějších částí opery Rusalka Antonína Dvořáka s multimediální produkcí v režii bratrů Cabanů

V letošním roce slavíme 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné, stejně jako 10 let od vzniku neziskové organizace Zámek Liteň výjimečným projektem. 

Z toho důvodu připravujeme mimořádný letní open-air Rusalka v parku – koncertní provedení nejznámějších částí opery Rusalka Antonína Dvořáka v parku zámku Liteň. Za účasti elitních umělců zároveň vzdáme poctu této opeře, jejíž 120. výročí od prvního uvedení si připomene právě v příštím roce.

Pozvání do projektu přijal Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystoupí pod taktovkou Roberta Jindry. Hlavní roli Rusalky ztvární jedna z našich nejžádanějších sopranistek Kateřina Kněžíková. Role Prince se ujme talentovaný Richard Samek, role Vodníka se zhostí Jan Martiník a role Cizí kněžny a Ježibaby Jana Kurucová. Do vedlejších rolí Žínek jsme přizvali vybrané absolventky Interpretačních kurzů v Litni.

Zámecký park poprvé zažije rozměrnou scénu překypující hudbou, zpěvem a tancem v režii vždy nápaditých bratrů Cabanů. Pěveckým vystoupením dodají ten správný efekt tanečníci, kteří během představení rozvíří své kreace na různých místech parku. Ty divákům neuniknou díky projekcím na velkoplošných obrazovkách, jež budou lemovat scénu.

Koncert se uskuteční za každého počasí 28. srpna 2021 ve 20 hodin v zámeckém parku v Litni.

Open-air Rusalka v parku pořádáme jako benefiční projekt, jehož výtěžek bude věnován opravě oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu. Oranžerie by měla sloužit kulturním projektům pro veřejnost. Především by se měla stát zázemím pro konání výtvarných kurzů pro studenty výtvarných škol, laickou veřejnost i děti pod vedením renomovaných českých a světových výtvarníků.

Prostřednictvím projektu bychom rádi poděkovali všem partnerům, umělcům, spolupracovníkům, návštěvníkům a institucím, kteří nás od doby vzniku podpořili a podporují.Předprodej vstupenek
probíhá prostřednictvím sítě Ticketportal v 6 cenových kategoriích:
I. 2990 Kč, II. 2450 Kč, III. 1750 Kč, IV. 1250 Kč, V. 750 Kč, VI. 350 Kč
Vstupenky v I. kategorii zahrnují pozvání na číši vína po koncertě.
Vstupenky zakoupíte online v rezervačním systému na homepage našeho webu.
Vzhledem k rozvolňování protipandemických opatření a vzhledem k venkovnímu charakteru koncertu se v termínu konání bude moci uskutečnit již v plné kapacitě. Pakliže by se z nenadálých důvodů uskutečnit nemohl, pořadatelé vrátí vstupné.

 

Účinkují:
SOČR
Robert Jindra – dirigent

Kateřina Kněžíková – Rusalka
Richard Samek – Princ
Jan Martiník – Vodník
Jana Kurucová – Cizí kněžna a Ježibaba
Jarmila Balážová, Markéta Böhmová, Tamara Morozová – 1., 2. a 3. Žínka

 

 

SLAVNOSTNÍ KOMPONOVANÝ VEČER 9. ZÁŘÍ 2015

Novotna, Jarmila Violetta La Traviata ASela

 

4. ročník Festivalu Jarmily Novotné vyvrcholil slavnostním večerem u příležitosti křtu historicky první monografie o Jarmile Novotné spisovatele Pavla Kosatíka a otevřením výstavy originálních operních kostýmů Jarmily Novotné zapůjčených vůbec poprvé do České republiky pro tuto příležitost z archivu Metropolitní opery v New Yorku.

Od 18.30 hodin proběhla vernisáž výstavy v prostorách výstavy ve foyer 2. patra Obecního domu a poté od 19.30 hodin v Sladkovského sálu komponovaný program – moderovaná diskuze s autorem knihy Pavlem Kosatíkem. V hudební části pak přednesla nejslavnější árie Jarmily Novotné renomovaná sopranistka Kateřina Kněžíková za klavírního doprovodu Davida Švece. O průvodní slovo se postarala moderátorka Martina Kociánová, režijního vedení se ujal známý režisér, choreograf a scenárista Michal Caban. Večera se zúčastnil rovněž syn Jarmily Novotné George Daubek. Slavnostní komponovaný večer zachycuje dokumentární film, jehož autorem je kreativní producent Vojtěch Kopecký.