Pěvecký koncert s podtitulem Pocta Jarmile Novotné 

Společný projekt festivalu Pražské jaro a Festivalu Jarmily Novotné 2015

Zámek Liteň z.s. v roce 2015 navázal spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro. V rámci festivalu Pražské jaro a Festivalu Jarmily Novotné zazněl pěvecký koncert s podtitulem Pocta Jarmile Novotné.

Adam Plachetka na něm uvedl své mladší kolegyně a kolegy, a tak připomenul jméno a odkaz této jedinečné operní pěvkyně. Podpora mladých umělců na počátku kariéry je jedním z pilířů činnosti Zámku Liteň, z.s., které tím navazuje na odkaz Jarmily Novotné.

S nápadem na uspořádání tohoto koncertu přišel čerstvý debutant na prknech Metropolitní opery a velký podporovatel aktivit týkajících se odkazu Jarmily Novotné, člen umělecké rady Festivalu Pražské jaro a Festivalu Jarmily Novotné basbarytonista Adam Plachetka, jenž nad koncertem převzal uměleckou záštitu a také se čtveřicí talentovaných pěvců na koncertě sám vystoupil. Osobně se podílel na dramaturgii večera a výběru skladeb.

Chtěl jsem ucelený program, který bude dávat smysl, bude efektní a zároveň vhodný pro mladé hlasy. Proto zazní v první půlce árie, duety a ansámbly z díla Wolfganga Amadea Mozarta a ve druhé pak italské bel canto, tedy Cimarosa, Bellini, Donizetti a Rossini,“ uvedl pěvec.

Koncert se konal v sobotu 23. května 2015 za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera ve vyprodaném sále pražského Rudolfina. Audiozáznam koncertu odvysílal Český rozhlas 16. června 2015 od 20 hodin na stanici Vltava. Videozáznam je možné zhlédnout pod odkazem zde. Nejzajímavější okamžiky, rozhovory a postřehy uveřejnila ČT v pořadu Echo Pražského jara.

Beseda o životě Jarmily NovotnéPro členy klubu Přátel Pražského jara se 27. 4. 2015 uskutečnilo jedinečné setkání se synem Jarmily Novotné panem Georgem Daubkem a zakladatelkou a ředitelkou neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. paní Ivanou Leidlovou na přednášce Na přímo. Večerem prováděl jeden z tvůrců televizního cyklu České století  a autor první monografie o Jarmile Novotné, spisovatel Pavel Kosatík