Mistrovské kurzy

2022

Pěvecké kurzy v Litni vsadily po loňském úspěchu opět na lektorskou dvojici Margreet Honig a Simona Houda Šaturová. Dámské duo doplní operní režisér Marek Mokoš. 9. ročník kurzů se uskuteční mezi 15. a 18. červnem a bude výjimečný rovněž exkluzivní spoluprací s Operním studiem Slovenského národního divadla. Tématem bude raný romantismus. Dějištěm tradičního závěrečného koncertu se stane v podvečer 18. června zámecký park.

2021

Interpretační kurzy v Litni 2021 se uskuteční ve dnech 14.–18. června pod zbrusu novým pedagogickým vedením. I v této oblasti chystáme pro 10. ročník Festivalu Jarmily Novotné něco opravdu výjimečného. Svou návštěvou nás poctí proslulá holandská pěvkyně a nyní již světově uznávaná lektorka operního zpěvu Margreet Honig, autorka knihy Skutečný zpěv, kterou jsme vydali v roce 2019. Do lektorského tandemu si přizve svou letitou žačku, uznávanou sopranistku Simonu Houda Šaturovou, která se vůbec poprvé ve své kariéře zhostí role lektorky, a to právě na 8. ročníku našich kurzů.

2020

Pěvecké kurzy v Litni 2020 nabídly ve dnech 22.–27. srpna výuku zejména pěvecké techniky. Účastníky po roční odmlce vedla zkušená mezzosopranistka Markéta Cukrová ve spolupráci s korepetitorem Ahmadem Hedarem. Závěrečný koncert pozval k poslechu 27. srpna. 

2019

6. ročník Interpretačních kurzů v Litni 2019 byl unikátním spojením předních hudebních osobností – Martiny Jankové, Gérarda Wysse a Iva Kahánka. V Písňové akademii Festivalu Jarmily Novotné nabídla Martina Janková již podruhé výuku pěveckého oboru, kdežto oba klavíristé nově zprostředkovali studium písňové literatury pro klavír.  Kurzy se konaly ve dnech 14.–20. září s tradičním závěrečným koncertem 19. září v Litni a podruhé se absolventi představili během Slavnostního koncertu Festivalu Jarmily Novotné 2019 před publikem v Sukově síni pražského Rudolfina v pátek 20. září. 

2018

Interpretační kurzy v Litni 2018 nabídly hned několik novinek. Vůbec poprvé se jejich vedení ujala sopranistka Martina Janková, tentokrát ve spolupráci s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou. Novinkou byla také režírovaná podoba závěrečného koncertu pod vedením operního režiséra Marka Mokoše, který pozval posluchače i diváky do různých koutů zámeckého parku pod širé nebe. 5. ročník se uskutečnil ve dnech 20.–24. srpna 2018.

2017

Spolupráce s HAMU v rámci pěveckých kurzů pokračovala také v tomto roce. Interpretační kurzy v Litni 2017 se uskutečnily pod vedením Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky a již počtvrté jim ve dnech 9.–13. 8. 2017 poskytl zázemí zámecký areál v Litni. Letošním tématem byla výuka světového a českého repertoáru. Liteňské kurzy se konají jako druhý běh, první běh proběhl 25. a 26. března 2017 pod vedením Kateřiny Kněžíkové na HAMU.

2016

V roce 2016 jsme uspořádali pěvecké kurzy opět ve spolupráci s HAMU, tentokrát v rozšířené podobě. Nechyběl opět obor klasického zpěvu – pod vedením sólistky Národního divadla a oblíbené sopranistky Kateřiny Kněžíkové a poprvé se kurzy zaměřily na obor barokního zpěvu – pod vedením vyhledávané mezzosopranistky Markéty Cukrové. Druhý běh Interpretačních kurzů 2016 se uskutečnil v zámeckém areálu v Litni v termínu 15.–19. 8. 2016.

2015

V rámci Festivalu Jarmily Novotné 2015 uspořádal Zámek Liteň, z.s. pěvecké mistrovské kurzy Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové (22.–26. 8. 2015). Kurzy se konaly ve spolupráci s HAMU a norskou operní akademií Oslo National Academy of Arts. Mladým pěvkyním a pěvcům nabídly možnost intenzivně pracovat na interpretaci operního repertoáru, zejména díla W. A. Mozarta.

2014

V rámci Festivalu Jarmily Novotné 2014 se v Litni konaly Pěvecké kurzy Dagmar Peckové (15.–20. 8. 2014). Mistrovské pěvecké kurzy byly zaměřené zejména na českou píseň a českou operu pod vedením vyhledávané pedagožky paní Dagmar Peckové, a to přímo u zdroje genia loci, v prostorách zámeckého areálu Liteň, kde Jarmila Novotná žila. Kurz byl zaměřen na písňový a operní repertoár těchto autorů: Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Klement Slavický, Petr Eben, Richard Wagner, Gustav Mahler, Richard Strauss.