Festival 2022

V rámci 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné jsme pro vás připravili:

LITEŇSKÉ HORNOVÉ DNY
Festival otevře přehlídka hráčů na lesní roh, kteří se do Litně sjedou podruhé. Ve dnech 23.–24. dubna se zde společně setkají při účastnických koncertech, workshopu či přednášce. Liteňské hornové dny zvou k návštěvě také veřejnost. Zájemci se mohou během celého víkendu zaposlouchat do účastnických koncertů nebo v rámci doprovodného programu zhlédnout výstavu žesťových nástrojů či koncert mysliveckých trubačů. Vstupné na koncerty je dobrovolné.

Benefiční koncert DĚKUJEME HUDBOU 
Zařadili jsme na program 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné mimořádný koncert na podporu ukrajinských umělců, kteří odešli do České republiky před válkou ve své vlasti. Osm mladých hudebníků se představilo s klasickým repertoárem v historické Čechovně během koncertu s názvem DĚKUJEME HUDBOU, a to v pátek 20. května od 19 hodin. Místo původně avizovaného Adama Plachetky vystoupil jako exkluzivní host neméně výtečný Štefan Margita. Celý výtěžek koncertu byl věnován účinkujícím z Ukrajiny. 

ZUŠ OPEN
Oblíbený happening základních uměleckých škol si za uplynulé tři ročníky konání v zámeckém areálu vybudoval mezi aktivitami festivalu již své tradiční místo. Pokud patří mezi akce, které rádi pravidelně navštěvujete, zapište si tentokrát do diáře neděli 22. května. Těšit se můžete na umělecké odpoledne s několika venkovními pódii v zámeckém parku či na absolventské koncerty v sále Čechovny. Konkrétní program upřesníme později.

Open air koncert DOTEK LÁSKY
Open air koncert s názvem „Dotek lásky“ jscénický koncert, který jsme připravili s Operním studiem Slovenského národního divadla v rámci unikátní spolupráce na Pěveckých kurzech Festivalu Jarmily Novotné. Pěvci předvedli překrásné árie raného romantismu, které byly zpracovány ve scénických obrazech zachycujících lásku v různých podobách. Námět koncertu byl inspirován verši Sonetů W. Shakespeara. Koncert se odehrál v parku zámku Liteň v sobotu 18. června v 18 hodin. 

PĚVECKÉ KURZY V LITNI
Protože si loňské pěvecké kurzy získaly velký ohlas díky návštěvě proslulé holandské pěvkyně a mentorky Margreet Honig, ale také díky lektorskému spojení s výtečnou sopranistkou Simonou Houda Šaturovou, neváhali jsme jejich účast zopakovat i v tomto roce. Dámské duo doplnil operní režisér Marek Mokoš. 9. ročník kurzů se uskutečnil mezi 14. a 18. červnem a byl výjimečný rovněž exkluzivní spoluprací s Operním studiem Slovenského národního divadla. Tématem byl raný romantismus. Dějištěm tradičního závěrečného koncertu s názvem „Dotek lásky“ se stal v podvečer 18. června zámecký park.

ADVENTNÍ KONCERT
Tu pravou vánoční atmosféru navodí o první adventní neděli mimořádný koncert v sále Čechovny. Na Adventním koncertu, kde zazní i vánoční melodie, se představí členové skupiny lesních rohů České filharmonie, smyčcové uskupení Pavel Bořkovec Quartet a jejich hosté a do svých řad pozvou rovněž vybrané absolventy jarních Liteňských hornových dnů. Jako perla mezi drahokamy se blýskne Eva Esterková, vítězka Ceny Jarmily Novotné, která obohatí program zpěvem. Uším polahodí sváteční skladby od Mozarta, Beethovena či Webera, třešínkou na dortu bude studentský hornový sextet.
Koncert se uskuteční v neděli 27. listopadu od 16 a 18 hodin v sále Čechovny.
Vstupenky jsou již vyprodány, prosíme, nezadávejte již své objednávky!

Festival Jarmily Novotné 2022 se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové.  

Pocta Jarmile Novotné se vydařila

janbranc.com-9116Více než sedmnáct set posluchačů bylo v sobotu večer svědkem ojedinělé události, která proběhla v rámci 3. ročníku Festivalu Jarmily Novotné v zámeckém areálu Liteň. Občanské sdružení Zámek Liteň zde pod širým nebem uspořádalo galakoncert Pocta Jarmile Novotné, na němž přijaly účast české pěvecké hvězdy s mezinárodní kariérou Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka – šlo o první setkání těchto operních sólistů různých generací na jednom pódiu. Publikum, jehož součástí byly významné osobnosti domácí i zahraniční kulturní, politické a byznysové sféry, aplaudovalo áriím a duetům z Dona Giovanniho, Kouzelné flétny, Sedláka kavalíra či Prodané nevěsty a také orchestrálním číslům v podání skvělého orchestru PKF – Prague Philharmonia řízeného Jiřím Bělohlávkem. Scénograf Šimon Caban zavěsil nad pódium zvětšené fotografie z nejznámějších rolí Jarmily Novotné a světelnými projekcemi podtrhl magickou atmosféru večera. Napomohlo jí také příznivé počasí. Život fenomenální operní a filmové hvězdy Jarmily Novotné přiblížily na obrazovkách archivní snímky a videa, které vybral a seřadil režisér Michal Caban a slovem doprovodil Jiří Vejvoda. V emotivní tečce poděkovala zúčastněným ředitelka o. s. Zámek Liteň Ivana Leidlová a rovněž syn Jarmily Novotné George Daubek, který si tuto velkolepou vzpomínkovou akci k 20. výročí úmrtí své matky nenechal ujít.

Z Galakoncertu Pocta Jarmile Novotné, který byl součástí projektu Rok české hudby, pořídila záznam Česká televize. Na programu ČT Art byl odvysílán ve sváteční den 17. listopadu 2014.