Dokument Olgy Sommerové
o Jiřím Suchém

Po třech letech jsme se vrátili k osobnosti pana Jiřího Suchého. Společně se Cineart TV Prague, Českou televizí a ARINA film production jsme se stali koproducenty nového dokumentu o jeho profesním, ale především osobním životě s názvem Lehce s životem se prát. Celovečerní film vznikl v režii Olgy Sommerové, role kameramanky se ujala Olga Špátová. Kinopremiéra snímku se uskutečnila 25. září v pražském kině Lucerna a do distribuce vstoupil den poté. Ještě předtím jej mohli ve světové premiéře zhlédnout návštěvníci MFF Karlovy Vary ve dnech 4., 5. a 6. července. Film se na festivalu zároveň dočkal prvního ocenění, a to Ceny diváků deníku Právo. Dokument byl částečně natáčen i v Litni, kde připravujeme také jeho speciální projekci.

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Legenda Suchý se více věnuje umělcovu životu. Hlavním cílem bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. Film obsahuje archivní záběry, současnou tvorbu, situace z osobního života i autentické výpovědi.

Snímek byl dokončen za pomoci crowdfundingové sbírky na Hithit.cz, v níž tvůrci vybrali 542 522 Kč, což je o více než 67 tisíc Kč nad stanovený limit. Olga Sommerová s týmem tvůrců tak díky této pomoci mohla film dotvořit v kvalitě, jakou si zaslouží a přispěvatelé, jimž Jiří Suchý díky své tvorbě přinesl do života radost a naději, se ještě k tomu potěšili zajímavými dárky (jako například filmový plakát, limitované DVD s podpisem Jiřího Suchého nebo vstupenky na předpremiéru či premiéru, projekce s tvůrci filmu). Skalní fanoušci si dále mohli zakoupit třeba vstupenky na exkluzivní divadelní představení Jiřího Suchého v Semaforu nebo na brunch s Jiřím Suchým a tvůrci filmu.

První tiskovou zprávu k filmu a Hithit kampani si můžete přečíst zde.

Press kit je ke stažení zde.

 

Jiří Suchý: Lehce s životem se prát – TRAILER K FILMU

Producenti: Cineart TV Prague, Česká televize, Arina SK, Zámek Liteň
S podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu
ČR / Slovensko, 2019
Režie: Olga Sommerová
Scénář: Olga Sommerová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Vystupují: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Ondřej Suchý, Jakub Suchý, Tamara Suchá, Vít Suchý, Adam Suchý, Karel Gott, Stanislav Štepka, Irena Zlámalová, Soubor divadla SEMAFOR