Festival 2019

V letošním roce pořádá Zámek Liteň, z.s.
8. ročník Festivalu Jarmily Novotné 2019.

SLAVNOSTNÍ KONCERT FJN 2019
Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné 2019 nabídne spojení hudebních ikon a zároveň lektorů Interpretačních kurzů v Litni 2019, sopranistky Martiny Jankové a klavíristů Gérarda Wysse a Iva Kahánka. Písňový koncert se uskuteční 20. září v Sukově síni Rudolfina a naváže na Interpretační kurzy v Litni 2019 tím, že věnuje prostor i jejich čerstvým absolventůmVstupenky jsou v prodeji!

INTERPRETAČNÍ KURZY V LITNI 2019
6. ročník
Interpretačních kurzů v Litni 2019 bude unikátním spojením již zmíněných předních hudebních osobností – Martiny Jankové, Gérarda Wysse a Iva Kahánka. V Písňové akademii Festivalu Jarmily Novotné nabídne Martina Janková opět výuku pěveckého oboru, kdežto oba klavíristé nově zprostředkují studium písňové literatury pro klavír.  Kurzy se uskuteční ve dnech 14.–20. září s tradičním závěrečným koncertem 19. září v Litni. Vstupenky jsou v prodeji! 

DOKUMENT OLGY SOMMEROVÉ O JIŘÍM SUCHÉM
Spolu s Českou televizí a ARINA film production jsme se stali koproducenty nového dokumentu o profesním a především osobním životě proslulého umělce Jiřího Suchého s názvem Lehce s životem se prát. Celovečerní film vznikl v režii Olgy Sommerové, role kameramanky se ujala Olga Špátová. Kinopremiéra snímku se uskuteční 25. září v pražském kině Lucernaještě předtím jej však zhlédli ve světové premiéře návštěvníci MFF Karlovy Vary a ověnčili jej Cenou diváků deníku Právo. Připravujeme také jeho speciální projekci v Litni. 

ZUŠ OPEN
1. června na Den dětí hostil zámecký areál v Litni přehlídku základních uměleckých škol Středočeského kraje s názvem ZUŠ Open. Základní umělecké školy z regionu připravily program pro širokou veřejnost napříč hudebními obory i uměleckými žánry, na který byl vstup zdarma. Akce proběhla ve spojitosti s Dnem dětí v Litni.

NEVĚSTA PRODANÁ DO CIZINY
Spolupracujeme na výstavním projektu s názvem Nevěsta prodaná do ciziny, mapujícím historii nejznámější opery Bedřicha Smetany v zahraničním kontextu. Součástí expozice je také vzpomínka na Jarmilu Novotnou a její vrcholnou éru v Metropolitní opeře. Výstavu pořádá Národní muzeum – Muzeum B. Smetany, kde je možné ji navštívit od 6. března 2019 do 2. listopadu 2020.

SLAVNOSTNÍ KOMPONOVANÝ VEČER 9. ZÁŘÍ 2015

Novotna, Jarmila Violetta La Traviata ASela

 

4. ročník Festivalu Jarmily Novotné vyvrcholil slavnostním večerem u příležitosti křtu historicky první monografie o Jarmile Novotné spisovatele Pavla Kosatíka a otevřením výstavy originálních operních kostýmů Jarmily Novotné zapůjčených vůbec poprvé do České republiky pro tuto příležitost z archivu Metropolitní opery v New Yorku.

Od 18.30 hodin proběhla vernisáž výstavy v prostorách výstavy ve foyer 2. patra Obecního domu a poté od 19.30 hodin v Sladkovského sálu komponovaný program – moderovaná diskuze s autorem knihy Pavlem Kosatíkem. V hudební části pak přednesla nejslavnější árie Jarmily Novotné renomovaná sopranistka Kateřina Kněžíková za klavírního doprovodu Davida Švece. O průvodní slovo se postarala moderátorka Martina Kociánová, režijního vedení se ujal známý režisér, choreograf a scenárista Michal Caban. Večera se zúčastnil rovněž syn Jarmily Novotné George Daubek. Slavnostní komponovaný večer zachycuje dokumentární film, jehož autorem je kreativní producent Vojtěch Kopecký.