Nový dokument o Jiřím Suchém se dočkal světové premiéry v Karlových Varech a odvezl si ocenění

Muž mnoha řemesel, herec, spisovatel, režisér, libretista, skladatel, textař, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník, a navíc ředitel divadla. A to určitě není ještě všechno. Především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To je Jiří Suchý, o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila dokumentární film Olga Sommerová.

Snímek s názvem Jiří Suchý: Lehce s životem se prát se dočkal světové premiéry na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Diváci jej zde zhlédli ve dnech 4., 5. a 6. července v sekci Zvláštní uvedení. Film si z Karlových Varů rovnou odvezl i své první ocenění, a to Cenu diváků deníku Právo, kterou s radostí převzala jeho režisérka Olga Sommerová.

„Děkuji divákům, kteří ocenili a potěšili se s filmem o krásném člověku Jiřím Suchém. Před pěti lety jsem v Karlových Varech dostala diváckou cenu za film o Martě Kubišové, a myslela si, že je to poprvé a naposledy v historii festivalu, kdy diváckou cenu získal dokumentární film. A vidím, že festivaloví diváci mají dokumentární film rádi a mám z toho radost,“ řekla režisérka snímku Olga Sommerová.

Jiří Suchý svým všestranným geniálním talentem ovlivnil v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. Svými písňovými a divadelními texty obohatil s nevídanou působivostí nejen český jazyk, ale i naše kulturní bohatství. V průběhu šedesáti let uvedl v Semaforu stovku her, napsal texty k 1400 písním a složil hudbu k 500 songům. „Dodnes mi není jasný, jak vznikne nápad. Mám ctižádost, aby to dobrý, co jsem napsal, mě přežilo…,“ zazní mimo jiné z umělcových úst ve filmu.

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát se více věnuje umělcovu životu. Hlavním cílem Olgy Sommerové bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. Film ho představí v archivních záběrech, ale soustředí se i na jeho současnou tvorbu, a situace z profesního a osobního života.

Dílo Jiřího Suchého je tak obsáhlé, že pro životopisný film o jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popsala Olga Sommerová svůj přístup k hlavnímu aktérovi filmu.

 

Jiří Suchý: Lehce s životem se prát – TRAILER K FILMU

Producenti: Cineart TV Prague, Česká televize, Arina SK, Zámek Liteň
S podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu
ČR / Slovensko, 2019
Režie: Olga Sommerová
Scénář: Olga Sommerová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Vystupují: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Ondřej Suchý, Jakub Suchý, Tamara Suchá, Vít Suchý, Adam Suchý, Karel Gott, Stanislav Štepka, Irena Zlámalová, Soubor divadla SEMAFOR

 

Comments are closed.