Interpretační kurzy v Litni 2018 poprvé nabídly inscenovaný koncert v zámeckém parku

Poněkud netradičně, scénickým vystoupením, završili mladí pěvci v pátek 24. srpna 5. ročník Interpretačních kurzů v Litni 2018. Závěrečný koncert totiž poprvé zamířil do exteriérů, aby divákům zprostředkoval propojení okouzlujícího prostředí liteňského zámeckého parku s uměleckým zážitkem. Tento originální tvar a režírovanou podobu mu v páteční podvečer vnukl operní režisér Marek Mokoš.

Absolventi kurzů vystoupili v áriích z oper W. A. Mozarta a charaktery jednotlivých postav vyjádřili vedle zpěvu také hereckou akcí. Přítomným divákům tak ukázali, že kromě pěveckých dovednostní v nich dřímá rovněž herecký talent, bez něhož se dnešní pěvec – profesionál na jevišti neobejde. Scénky se postupně odehrávaly na třech místech zámeckého parku: na terase před Čechovnou, v prostranství umělé jeskyně, tzv. grotty a u jezírka. Nakonec, opět na terase byl koncert završen společným finále.

Koncertem s titulem Mozartův afekt/efekt se linula dějová linka zachycující příběh postav z Mozartových oper, které léčí své problémy v léčebných lázních. Ty nakonec pochopí, že Mozartova hudba je největším afektem, ale i efektem pro jejich šťastný život. Nedokážou si představit život bez hudby, život bez opery. Zazněly árie z oper Don Giovanni, Così fan tutte, Idomeneo, La clemenza di Tito a Figarova svatba.

Pěvce doprovázelo smyčcové kvarteto Krása Quartet s korepetiorem kurzů Tomášem Krejčím, který hrál na klavír a virginal.  Zazpívala i naše přední mezzosopranistka Markéta Cukrová, která společně s uznávanou sopranistkou Martinou Jankovou letošní kurzy pěvecky zaštítila. Představením mluveným slovem provázel režisér Marek Mokoš, který účastníkům poprvé poskytl hereckou průpravu.

Ačkoliv přes rozmary počasí nebylo do poslední chvíle jasné, jestli se koncert ve venkovním prostředí vůbec uskuteční, záměr se nakonec podařilo uskutečnit podle plánu. Pořadatelům z neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. se tak splnilo dlouhodobé přání zakomponovat půvaby zámeckého parku do konceptu závěrečného koncertu pěveckých kurzů, které se ve zdejším zámeckém areálu každoročně konají. Jeho novou podobu podle všeho ocenili také diváci, kteří v závěru nadšeně děkovali a odcházeli téměř za setmění v příjemné náladě.

Interpretační kurzy v Litni 2018 pořádala ve dnech 20.–24. srpna nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. v rámci 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné.

Comments are closed.